BGK i rząd UK kombinują

 (piątek, 14-10, 8:50)


Rynek PLN: wg PAP Biznes Bank Gospodarstwa Krajowego regularnie interweniuje na rynku, aby przyhamować deprecjację złotego.
Sky News: brytyjski rząd zamierza wycofać się z niektórych elementów planu obniżenia podatków.
USA: we wrześniu inflacja bazowa CPI wzrosła najbardziej od 40 lat.
Japoński jen jest najtańszy wobec dolara od 1990 roku.
Prezydent Biden: ceny benzyny w USA pozostają zbyt wysokie i będę rozmawiał w przyszłym tygodniu o obniżeniu kosztów.
Kalendarz Eko: krajowa inflacja CPI (finalny wynik) i bilans płatniczy Polski, sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w USA, a także indeks nastrojów amerykańskich konsumentów.

Za nami
Wczorajszemu oczekiwaniu na popołudniowe dane o amerykańskiej inflacji CPI towarzyszył wzrost wyceny złotego oraz funta.   ● [BGK, PLN]   Naszej walucie pomogły informacje, że państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego regularnie interweniuje na rynku, aby przyhamować osłabienie złotego (EUR/PLN min. 4,7980, USD/PLN min. 4,8973).   ● [Mini-budżet UK, GBP]   Z kolei szterling zyskał po wiadomości Sky News, że brytyjski rząd zamierza wycofać się z niektórych elementów planu obniżenia podatków (GBP/USD max. 1,1381).   ● [USA CPI, USD]   Zyski walut europejskich przycięły wyższe od oczekiwań wyniki amerykańskiej inflacji CPI we wrześniu (zasadnicza: 8,2% r/r vs prognoza 8,1%, poprzednio 8,3%; bazowa: 6,6% r/r vs prognoza 6,5%, poprzednio 6,3%). Po ich ogłoszeniu rynek terminowy zaczął w pełni wyceniać kolejną podwyżkę stóp o 75 pb. w listopadzie, a 10% graczy zaczęła obstawiać ruch o +100 pb. Mimo perspektywy bardziej agresywnego tempa zacieśniania polityki pieniężnej w USA umocnienie dolara (EUR/USD min. 0,9632, USD/JPY max. 147,67 tj. najwyżej od 1990) okazało się krótkotrwałe, gdyż rynek zdyskontował wcześniej ten scenariusz.   ● [Wall Street, dług USA, ropa]   Podobnie zachowały się ceny akcji, obligacji oraz paliw, które odbiły po wcześniejszych, znacznych spadkach. Chwilę po otwarciu sesji na Wall Street technologiczny Nasdaq zameldował się na najniższym poziomie od lipca 2020, by później wystrzelić do poziomu 10649,15 pkt (+2,23%). Z kolei rentowność amerykańskich dziesięciolatków najpierw osiągnęła najwyższy pułap od 2008 (max. 4,08%), aby ostatecznie zakończyć sesję poniżej psychologicznej granicy 4% (3.958%). Choć wzrosły komercyjne zapasy benzyny i ropy w USA, to jednak o sentymencie na rynku naftowym przeważyła informacja o spadku zapasów destylatów do najniższego poziomu od maja br. Finalnie po korekcie, rynek walutowy zamknął się wczoraj w Nowym Jorku o godzinie 22:00 na poziomie EUR/USD 0,9775, EUR/PLN 4,8026, USD/PLN 4,9131.

Przed nami
   ● [USA]   Dziś azymut zmian na rynku walutowym wyznaczą dane z USA nt. sprzedaży detalicznej i nastrojów konsumentów, a także kwartalne raporty giełdowe amerykańskich banków (Morgan Stanley, JP Morgan, Wells Fargo i Citi).   ● [Scenariusze]   Z punktu widzenia graczy walutowych, im słabsze wyniki z gospodarki amerykańskiej, tym gorzej dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 0,9810) i korzystniej dla jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7900, USD/PLN: 4,8900), gdyż wrosną szanse, że Fed złagodzi swoją agresywną politykę monetarną. Z kolei lepsze sygnały makro i mikro wywołają odwrotną reakcję rynku walutowego (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9760; punkty oporu EUR/PLN: 4,8600, USD/PLN: 5,0400).   ● [PL]   Dodatkowym wyzwaniem dla złotego będą finalne dane o krajowej inflacji cen konsumentów. Analitycy banku Santander uważają, że kluczowa będzie struktura CPI, która pozwoli lepiej ocenić, czy mocne zaskoczenie w bazowym komponencie inflacji wynikało z rozlewania się impulsu cenowego, czy może było jakimś zaburzeniem w wybranym obszarze. Jeśli to pierwsze, to szanse na zejście inflacji do jednocyfrowego poziomu przed końcem 2023 r. będą coraz mniejsze. Na makro-agendzie PLNa znajduje się także bilans płatniczy Polski. Rynek spodziewa się zmniejszenia deficytu na rachunku bieżącym z -1735 mln EUR w lipcu do -1500 mln EUR w sierpniu. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.