Im gorzej, tym lepiej

  (środa, 27-10, 8:50)


 Kurs EUR/USD powrócił powyżej parytetu.
Globalny indeks akcji MSCI osiągnął najwyższy poziom od pięciu tygodni.
Wielka Brytania: nowy premier opóźnił prezentację nowego budżetu.
Australia: wskaźnik cen konsumpcyjnych osiągnął najwyższą wartość od grudnia 1990 roku.
Reuters: we wtorek chińskie banki państwowe sprzedały dolary, aby umocnić juana.
Bank Kanady już drugi raz z rzędu dokonał mniejszej podwyżki stóp, niż prognozował rynek.
USA: eksport ropy jest najwyższy w historii, a jej import najmniejszy.
Kalendarz Eko: decyzja ECB ws. stóp procentowych oraz wstępne dane nt. PKB USA w III kw.

Za nami
   ● [USD]   W czwartek inwestorzy kontynuowali grę na mniejsze podwyżki stóp Fed. Kolejną zachętą do tego była wczorajsza wiadomości o spadku sprzedaży nowych domów we wrześniu w USA i o rewizji w dół danych z sierpnia, które świadczą o tym, że poprzednie podwyżki już działają na gospodarkę amerykańską. Perspektywa spowolnienia tempa normalizacji amerykańskiej polityki pieniężnej uderzyła w dolara. W efekcie kurs EUR/USD powrócił powyżej parytetu (max. 1,0094 tj. najwyżej od 13 września), a rentowność obligacji dziesięcioletnich USA spadła o 10 pb. do 4,011%.   ● [EUR, GBP]   Podatny grunt pod umocnienie euro stworzyła wiadomość o zaskakującym wzroście zaufania francuskich konsumentów w październiku (82 pkt vs prognoza 77 pkt; poprzednio: 79 pkt.). Z kolei rynek GBP/USD poszybował do max. poziomu 1,1646 po tym, jak nowy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak opóźnił prezentację nowego budżetu z 31 października na 17 listopada br.   ● [PLN, BoC]   Na słabości dolara skorzystał również złoty (EUR/PLN min. 4,7407, USD/PLN min. 4,6989). PLNa i pozostali konkurenci amerykańskiej waluty za dobry znak przyjęli już drugą z rzędu, mniejszą od oczekiwań, podwyżkę stóp Banku Kanady (tym razem +50 pb. vs prognoza +75 pb.). W dodatku prezes BoC Tiff Macklem poinformował, że Bank zbliża się do końca cyklu zacieśniania jego polityki pieniężnej.   ● [Giełdy, ropa]   W reakcji na gołębią zmianę kursu BoC oraz w nadziei na taki sam ruch ze strony Fed (w grudniu br.) nadal rosły ceny akcji. Globalny indeks akcji MSCI osiągnął w środę najwyższy poziom od pięciu tygodni. Do tego mini-rekordu swoją cegiełkę dołożył nasz WIG20 (+3,02%). Na Wall Street nastroje determinowały rozczarowujące wyniki kwartalne Microsoftu oraz Aplhabetu (Nasdaq: -2,04%). Giełdowa wartość holdingu Googla stopniała wczoraj o 9,1% (największy dzienny spadek od marca 2020). Z kolei odwrotnie skorelowane z dolarem ceny ropy zwyżkowały mimo informacji o nadspodziewanym wzroście jej zapasów za oceanem, w poprzednim tygodniu. Wzrostowi cen sprzyjała wiadomość o największym w historii eksporcie amerykańskiej ropy i jej najniższym imporcie.

Przed nami
   ● [ECB, PKB USA]   Dziś uczestnicy rynków finansowych czekają na dwa wydarzenia najwyższej rangi. Pierwszym, (chronologicznie) będzie ogłoszenie decyzji Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych, a drugim publikacja wstępnych danych nt. wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych w III kw.   ● [Scenariusze]   Kolejna duża podwyżka stóp ECB powinna sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0100). Zgodnie z dotychczasową logiką w tym scenariuszu zyskają także jego sąsiedzi z Regionu CEE, w tym złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,6700). Naszej walucie i jej sprzymierzeńcom może popsuć szyki wysoki wynik amerykańskiego PKB w III kw., który byłby argumentem: dla Fed za utrzymaniem 75-tempa podwyżek stóp do końca roku, a dla inwestorów za odbudową dolarowych pozycji (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0000; punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,7500). Dodatkowym makro-wyzwaniem dla zielonej waluty będą dane z USA nt. zamówień na dobra trwałego użytku oraz nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.   ● [Wall Street]   Na mikro-agendzie znajdują się kwartalne raporty finansowe Apple i Amazona. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.