Prosto z Mostu

 (poniedziałek, 10-10, 8:50)


 Rynek pracy USA: we wrześniu stopa bezrobocia nieoczekiwanie spadła, a zatrudnienie nadspodziewanie wzrosło.
Wall Street: w piątek z amerykańskiej giełdy wyparowało 930 mld USD.
Prezydent USA: ryzyko nuklearnej katastrofy jest najwyższe od czasu kryzysu kubańskiego w 1962.
Tyrowicz (RPP): nie ma podstaw do umocnienia złotego przy bieżącym policy mix”.
W sobotę doszło do wybuchu ciężarówki na Moście Krymskim, który został poważnie uszkodzony.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów w strefie euro (Sentix) oraz wystąpienia publicznie polityków Fed (Evans i Brainard).

Za nami
   ● [Raport DP]   Piątkowy raport Departamentu Pracy USA dostarczył inwestorom argumentów za zwiększeniem zakładów na kolejną dużą podwyżkę stóp Fed w listopadzie. We wrześniu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym nadspodziewanie wzrosło (263 tys. vs ostatnia prognoza 250 tys.; poprzednio 315 tys.), a stopa bezrobocia nieoczekiwanie spadła do najniższego poziomu od 1969 roku (3,5% vs prognoza 3,7%; poprzednio 3,7%). W piątek pod wpływem tych danych indeks CME Group FedWatch, mierzący prawdopodobieństwo listopadowej podwyżki stóp o 75 punktów bazowych, podskoczył z 85,5% do 92%.   ● [Akcje i obligacje USA]   Perspektywa utrzymania szybkiego tempa zacieśniania amerykańskiej polityki pieniężnej wywołała wzrost rentowności obligacji USA (np. 2-letnie: max. 4,316%, 10-letnie: max. 3,883%) oraz wyprzedaż na Wall Street (DJIA: -2,11%, S&P 500: -2,80%, Nasdaq: -3,80%). Wg szacunków ekspertów w piątek z nowojorskiej giełdy wyparowało aż 930 mld USD.   ● [FX]   Naturalną reakcją rynków walutowych było umocnienie dolara. Amerykańska waluta zyskała zarówno do swojego głównego rywala – euro (EUR/USD min. 0,9716), jak i pozostałych konkurentów z G10 (indeks USD max. 112,873). Na minusie znalazł się również chiński juan. W Hongkongu notowania USD/CNH sięgnęły maksymalnie poziomu 7,1485. Na tym tle złoty nie stracił zbyt wiele wobec dolara, pozostając blisko granicy 5,00 (max. 5,0089 PLN). Za to dzięki globalnej przecenie euro doszło do spadkowej korekty kursu EUR/PLN (min. 4,8524).   ● [Ropa]   Z piątkowej sesji obronną ręką wyszły również petro-waluty (np. NOK i CAD), które były beneficjentami wciąż drożejącej ropy, napędzanej środową decyzją OPEC+ o ograniczeniu wydobycia (wyprzedzającą wprowadzenie embarga na rosyjską ropę przez Unię Europejską). Stacje benzynowe we Francji mają problemy z zaopatrzeniem się w paliwo, gdyż 10-dzień trwają już strajki w rafineriach TotalEnergies SE. W poprzednim tygodniu, po pięciu dniach zwyżek, cena baryłki Crude podskoczyła łącznie o 17%, osiągając w ten sposób największy, tygodniowy wzrost od początku inwazji Rosji na Ukrainę.

Przed nami
   ● [Sentix]   Dziś zobaczymy jak po bardzo burzliwym III kwartale kształtują się nastroje inwestorów w strefie euro. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam indeks Sentix. Prognozowany spadek tego wskaźnika w październiku zaszkodziłby euro (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9700) oraz jego sąsiadom z Regionu CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,9000, USD/PLN: 5,0200). Natomiast jego wzrost mógłby im pomóc (punkt oporu EUR/USD: 0,9760; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,8500, USD/PLN: 4,9400).   ● [Eko-tydzień]   Jeżeli chodzi o eko-agendę na kolejne dni to dominują w niej wydarzenia amerykańskie. W środę poznamy protokół z ostatniego posiedzenia Fed, w czwartek inflację CPI, a w piątek sprzedaż detaliczną, produkcję przemysłową oraz indeks nastrojów konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan. Dobre dane z USA będą konsekwentnie wzmacniać agresywne nastawienie Rezerwy Federalnej do polityki pieniężnej. W czwartek prezes oddziału Fed z Chicago Charles Evans powiedział, że Bank spodziewa się podnieść stopy procentowe o kolejne 125 punktów w ciągu najbliższych dwóch posiedzeń. Nie zabraknie również ciekawych publikacji danych z gospodarki krajowej. W czwartek ogłoszony zostanie wskaźnik przyszłej inflacji wg BIEC, a w piątek wrześniowy wynik inflacji CPI (finalny) oraz bilans płatniczy Polski w sierpniu. Ponadto inwestorzy czekają na otwarcie „sezonu” publikacji raportów finansowych za III kw., spółek notowanych na Wall Street. Na pierwszy ogień pod lupą znajdą się banki (Morgan Stanley, JP Morgan, Wells Fargo i Citi), których wyniki dadzą wskazówki nt. kondycji amerykańskich konsumentów i przedsiębiorstw. Nie można także zapominać o monitowaniu sytuacji wojennej i geopolitycznej związanej z wojną, toczącą się w Ukrainie. W weekend w serwisach informacyjnych dominował temat eksplozji na Moście Krymskim i jego uszkodzenia. Politolodzy zwracają uwagę na  symboliczne znaczenie tego Mostu dla prezydenta Putina i społeczeństwa rosyjskiego.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.