Najszybszy wzrost kosztów długu na świecie

 (poniedziałek, 24-10, 8:50)


 Bloomberg: „rentowność obligacji rządowych w Polsce rośnie szybciej, niż gdziekolwiek indziej na świecie”.
Polska: we wrześniu dynamika produkcji budowlano-montażowej znacznie spadła.
WSJ: niektórzy politycy Rezerwy Federalnej obawiają się nadmiernego zaostrzenia polityki pieniężnej zbyt dużymi podwyżkami stóp Fed.
Mary Daly (Fed) chciałaby zmniejszyć skalę podwyżek stóp, ale chce najpierw zobaczyć bardziej zauważalny spadek inflacji.
Wall Street: indeksy Dow Jones Industrial, S&P 500 i Nasdaq mają za sobą najlepszy tydzień od czerwca br.
W III kwartale 2022 gospodarka chińska urosła o 3,9% r/r (prognoza 3,4%; poprzednio 0,4%).
Kalendarz Eko: wstępne wyniki wskaźników PMI dla Eurolandu i USA.

Za nami
   ● [Dług Polski]   Coraz większym zmartwieniem dla inwestorów z rynku PLN jest sytuacja na krajowym rynku długu. Wg statystyk Bloomberga „rentowność obligacji rządowych w Polsce rośnie szybciej niż, gdziekolwiek indziej na świecie”. W piątek dochodowość krajowych dziesięciolatków wzrosła powyżej granicy 9%, a Bank Gospodarstwa Krajowego odwołał dzisiejszy przetarg. W ocenie analityków agencji „Polska boleśnie przekonuje się, co się dzieje, gdy inwestorzy zaczynają się obawiać, że decydenci odwracają się plecami do problemu inflacji, aby utrzymać gospodarkę w dobrej kondycji przed przyszłorocznymi wyborami". Ekonomiści wyrażają także obawy przed ekspansywną politykę fiskalną naszego kraju oraz o uzyskanie finansowania z Unii Europejskiej. Dodatkowym źródłem niepokoju złotego (EUR/PLN max. 4,7895, USD/PLN max. 4,9325) stała się wiadomość o znacznym spadku dynamiki krajowej produkcji budowlano-montażowej we wrześniu (0,3% r/r vs prognoza 6,5%; poprzednio 6,1%).   ● [Fed]   Straty PLNa przyciął news Wall Street Journal o tym, że niektórzy członkowie Fed obawiają się ryzyka nadmiernego zacieśnienia polityki i chcą rozmawiać o zmniejszeniu skali podwyżek stóp procentowych w grudniu (EUR/PLN min. 4,7611, USD/PLN min. 4,8292). W tym gronie jest prawdopodobnie prezes oddziału z San Francisco Mary Daly, która w piątek powiedziała, że nie chce nadmiernie zacieśniać polityki pieniężnej, aby uniknąć wprowadzenia gospodarki w „dobrowolne spowolnienie”. W tym kontekście ciekawą opinię wyraziła była prezes Fed i obecna sekretarz skarbu USA Janet Yellen, która uważa, że inflacja nie jest osadzona w gospodarce.   ● [Giełdy, USD]   Nadzieje na gołębią korektę w polityce Fed wywindowały notowania amerykańskich indeksów giełdowych. W efekcie Dow Jones Industrial, S&P 500 i Nasdaq zanotowały najlepszy tydzień od czerwca br. Natomiast rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich stopniała z max. 4,337% (najwyżej od listopada 2007) do min. 4,219%. W tej sytuacji zgodnie z zasadą naczyń połączonych nastąpiła deprecjacja dolara (EUR/USD max. 0,9899).   ● [BoJ, ropa]   Rynek USD/JPY po osiągnięciu pułapu 151,95 wystraszył się prawdopodobnej interwencji walutowej Banku Japonii oraz wzrostu japońskiej inflacji bazowej CPI we wrześniu do 3% r/r, przez co jen zanotował największy dzienny wzrost wartości od prawie trzech lat (1,69% do USD/JPY min. 145,51). Potknięcie zielonej waluty wykorzystali gracze z rynku naftowego, gdzie ceny ropy wzrosły w nadziei na wzrost popytu na ten surowiec w Chinach oraz w związku z ustaleniami szczytu UE, na którym przywódcy dyskutowali o tym, jak poradzić sobie z kryzysem energetycznym.

Przed nami
   ● [PMI]   Dziś poznamy wstępne wyniki wskaźników PMI we wrześniu, które pokażą nam wpływ rekordowo wysokiej inflacji oraz rosnących kosztów prowadzonej działalności na aktywność firm w Eurolandzie i w USA. Wyższe wartości indeksów w Europie zagrają na konto euro (punkt oporu EUR/USD: 0,9900) oraz jego sąsiadów z Regionu Europy Środkowo-Wschodniej (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7600, USD/PLN: 4,8200), natomiast większa aktywność przedsiębiorców amerykańskich zapunktuje dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9820; punkty oporu EUR/PLN: 4,8300, USD/PLN: 4,9400).   ● [Eko tydzień]   W rozpoczynającym się tygodniu najwięcej emocji budzi czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz ogłoszenie wstępnych danych nt. PKB USA w III kwartale (również w czwartek), a także amerykańskiej inflacji PCE core (w piątek). Pod baczną obserwacją inwestorów pozostaje też sytuacja geopolityczna. Oprócz Ukrainy, ważnym punktem na ekonomicznej mapie jest również Wielka Brytania, która czeka na nowego premiera. Po wycofaniu się z wyścigu Borisa Johnsona w grze o fotel lidera rządzącej Partii Konserwatywnej (mającej zapewnioną większość parlamentarną jeszcze przez dwa lata) i tym samym szefa rządu, zostało dwóch polityków: były minister finansów UK Rishi Sunak oraz Liderka Izby Gmin Penny Mordaunt. Wybór ten zostanie dokonany do 28 października br.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.