PPP, czyli pozytywny początek października

  (wtorek, 4-10, 8:50)


 Polska: indeks PMI dla sektora przemysłowego osiągnął we wrześniu najwyższy wynik od trzech miesięcy.
Kwarteng (MinFIn UK): rząd rezygnuje z planu zniesienia najwyższej stawki podatku dochodowego.
USA: we wrześniu aktywność w przemyśle okazała się najniższa od maja 2020 (wg ISM).
Wall Street: amerykańskie indeksy giełdowe mają za sobą najlepszą sesję od lipca br.
Ceny ropy wzrosły ponad 4%, gdyż OPEC+ rozważa największe od 2020 ograniczenie wydobycia.
Kalendarz Eko: inflacja PPI w Eurolandzie, zamówień w przemyśle USA, amerykański raport JOLS oraz wystąpienia publiczne polityków Fed i ECB.

Za nami
Na rynku walutowym IV kwartał rozpoczął się pomyślnie dla konkurentów dolara, w tym dla złotego oraz funta.   ● [PMI]   Notowania PLNa (EUR/PLN min.: 4,8090, USD/PLN min.: 4,8746) podreperował najwyższy od trzech miesięcy wynik indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu. We wrześniu wskaźnik wzrósł z 40,9 pkt do 43 pkt, podczas gdy rynek oczekiwał spadku do 40,1 pkt. Wg analityków na jego odbicie wpływ miało spowolnienie tempa spadków produkcji i zamówień.   ● [UK]   Z kolei szterling zyskał po newsie, że brytyjski rząd porzucił plany zniesienia najwyższej stawki podatku dochodowego. Pod wpływem tych doniesień rentowność 10-letnich giltów stopniała do min. 3,8940%, a kurs GBP/USD wystrzelił do max. 1,1367.   ● [USA]   Jednocześnie obciążeniem dla zielonej waluty (EUR/USD max. 0,9872) stała się wiadomość o najniższej od maja 2020 aktywności w amerykańskim sektorze przemysłu we wrześniu (ISM: 50,9 pkt vs prognoza 52,2 pkt; poprzednio 52,8 pkt). Co gorsza poniżej granicy 50 pkt, oddzielającej umownie regres od rozwoju, znalazły się sub-indeksy dot. zatrudnienia (48,7 pkt) oraz nowych zamówień (47,1 pkt). Negatywne sygnały z gospodarki USA zmniejszyły oczekiwania rynku ws. docelowego poziomu stóp Fed w marcu 2023 (z 4,52% w piątek do 4,38%) oraz zachęciły inwestorów do wznowienia gry na pierwszą obniżkę w maju 2023. W rezultacie wzrosły ceny amerykańskich obligacji (obniżając ich rentowności np. 10-letnie: min. 3,587%) oraz akcji (DJI: +2,66%; S&P500: +2,59%; NASDAQ: +2,27%).   ● [Ropa, gaz]   Drożała również ropa. Wartość jej odmiany Brent skoczyła o 4,37% po tym, jak agencja Reutersa podała, że OPEC+ rozważa zmniejszenie produkcji o ponad milion baryłek dziennie, co byłoby największym cięciem od początku pandemii COVID-19. W przeciwnym kierunku powędrowały ceny gazu w Europie, które spadły o 10% w związku z rosnącym przekonaniem o skuteczności przygotowań do przetrwania zbliżającej się zimy, bez bardzo dużych zawirowań na rynku energii.

Przed nami
   ● [USA]   Dziś na pierwszym planie wydarzeń ekonomicznych znajdą się publikacje makro ze Stanów Zjednoczonych oraz wystąpienia publiczne polityków Fed. Równocześnie o godzinie 16:00 poznamy sierpniowe dane o liczbie wakatów w gospodarce (JOLTS) oraz o zamówieniach w przemyśle (finalne). Wcześniej głos zabiorą prezesi oddziałów Rezerwy Federalnej z Nowego Jorku - John Williams (o g. 15:00) oraz z Cleveland – Loretta Mester (o g. 15:15), a później członek zarządu Banku Philip Jefferson (o g. 17:45).   ● [Scenariusze]   Lepsze wyniki z amerykańskiej gospodarki i wypowiedzi członków FOMC wspierające kolejną 75-punkową podwyżkę stóp w listopadzie mogą przywrócić popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD 0,9750) i podaż walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN 4,9000, USD/PLN 5,0000). Przeciwny eko-splot będzie sprzyjał kontynuacji korekty spadkowej zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD 0,9880) oraz regeneracji złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,8700).   ● [PPI, ECB]   Waluty EU (zwłaszcza euro) czekają jeszcze na ogłoszenie sierpniowych danych o inflacji PPI w Eurolandzie (o g. 11:00) oraz na wystąpienie publiczne prezes ECB Christiny Lagarde (o g. 17:00). Gracze z rynków EUR i CEE pozostają wyczuleni na nowe informacje nt. kontr-ofensywy wojskowej Ukrainy oraz kondycji banku Credit Suisse. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.