Unijny wóz albo przewóz

 (wtorek, 18-10, 8:50)


 Moody’s: dalsze znaczące pogorszenie praworządności i relacji z EU byłyby negatywne dla ratingu Polski.
Fitch: opóźnienie w wypłacie środków spójności dla Polski może skutkować wyższą presją inflacyjną.
 Dąbrowski (RPP): dotychczasowe podwyżki stóp procentowych są wystarczające.
 Polska: we wrześniu po raz pierwszy w historii odnotowano dwucyfrową inflację bazową.
Hunt (MinFin UK): rząd wycofa się z niemal wszystkich zmian podatkowych zapowiedzianych w mini-budżecie.
 Bullard (Fed) jest otwarty na 75-punktową podwyżkę stóp w grudniu br.
 USA: w październiku koniunktura gospodarcza w stanie Nowy Jork nadspodziewanie się pogorszyła.
 Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW oraz dane z USA nt. produkcji przemysłowej i nastrojów na rynku nieruchomości.

 

Za nami
   ● [PLN]   Na początku tygodnia inwestorzy z rynku PLN musieli się mierzyć z niepokojącymi doniesieniami o możliwym wstrzymaniu wypłaty unijnych środków dla Polski, dopóki nie dojdzie do naprawy sądownictwa w naszym kraju. Wg agencji Moody’s „fundusze EU są istotnym motorem wzrostu gospodarczego dla Polski i brak otrzymania albo znacząco niższe niż oczekiwane wydatkowanie środków z Funduszu Odbudowy i Odporności lub z Wieloletnich Ram Finansowych, ciążyłoby na sile gospodarczej oraz fiskalnej Polski". Z kolei agencja Fitch ocenia, że opóźnienie w wypłacie środków spójności dla Polski mogłoby osłabić zaufanie inwestorów, a także wpłynąć na walutę, co z kolei mogłoby skutkować wyższą presją inflacyjną. Do anty-reklamy złotego przyczynił się również Ireneusz Dąbrowski z RPP mówiąc, że dotychczasowe podwyżki stóp procentowych są wystarczające do ustabilizowania oczekiwań inflacyjnych i wygaszenia nadmiernego popytu. Straty PLNa (EUR/PLN max. 4,8561, USD/PLN max. 4,9845) zmniejszył dwucyfrowy wynik krajowej inflacji bazowej we wrześniu (10,7% r/r), który zwiększył oczekiwania na wznowienie cyklu podwyżek stóp przez RPP.   ● [Giełdy, USD]   Do stabilizacji polskiej waluty (EUR/PLN min. 4,7936, USD/PLN min. 4,8621) przysłużyła się również wzrostowa sesja na giełdach (DAX: +1,70%, WIG20: +1,20%, DJIA: +1,86%), spowodowana dobrymi wynikami kolejnych amerykańskich banków w III kwartale (Bank of America, Bank of NY Mellon). Dzięki nim inwestorzy nabrali przekonania, że amerykańska gospodarka i sektor finansowy nieźle radzą sobie z wysoką inflacją i spowolnieniem ekonomicznym. Złotemu pomógł też spadek wyceny konkurencyjnego dolara. Na wartość zielonej waluty negatywnie oddziaływała wiadomość o nadspodziewanym spadku koniunktury gospodarczej w stanie Nowy Jork, w październiku (indeks NY Empire State: -9,1 pkt vs prognoza -4 pkt; poprzednio 1,5 pkt).   ● [EUR, GBP]   Zwyżce kursu EUR/USD (EUR/USD max. 0,9866) sprzyjały słowa Martina Kazaksa z ECB o potrzebie przyszłorocznych podwyżek stóp procentowych w strefie euro, gdyż nadmiernie wysoka inflacja utrzyma się mimo spowolnienia gospodarczego. Gwiazdą wczorajszej sesji na rynku walutowym był funt (GBP/USD max. 1,1440), który zyskał po tym jak nowy minister finansów UK Jeremy Hunt poinformował, że brytyjski rząd wycofa się z niemal wszystkich zmian podatkowych, zapowiedzianych przez jego poprzednika w ramach mini-budżetu.

Przed nami
   W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się ważne dane z Niemiec oraz ze Stanów Zjednoczonych.   ● [DE]   Punktualnie o godzinie 11:00 poznamy niemiecki indeks nastrojów inwestorów autorstwa Instytutu Zew. Jego prognozowany kolejny spadek (już piąty z rzędu) może osłabić morale euro (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9800) oraz jego sąsiadów z Regionu Europy Środkowo-Wschodniej (punkty oporu EUR/PLN: 4,8600, USD/PLN: 5,0000).   ● [USA]   Z kolei makro-wyzwaniem dla konkurencyjnego dolara będą dane z USA o produkcji przemysłowej we wrześniu oraz o nastrojach na rynku nieruchomości w październiku. Ich dalsze pogorszenie mogłoby zniechęcić inwestorów do zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 0,9870), na czym skorzystałby m.in. wyżej oprocentowany złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7900, USD/PLN: 4,8600). Warto wysłuchać co mają do powiedzenia prezesi oddziałów Rezerwy Federalnej z Atlanty (Raphael Bostic) oraz z Minneapolis (Neel Kashkari), którzy zaplanowali swoje wystąpienia podczas sesji amerykańskiej.   ● [Wall Street]   Zakładając brak innych niespodzianek nastroje na Wall Street będą determinować kolejne kwartalne raporty finansowe spółek giełdowych m.in. banku Goldman Sachs oraz Netflixa za III kw.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.