Tyrowicz proponuje, a Morawiecki zapewnia

 (środa, 19-10, 8:50)


 Chiny opóźniły publikację kluczowych danych z drugiej największej gospodarki świata.
Tyrowicz (RPP): na listopadowym posiedzeniu Rada powinna podnieść stopy procentowe nawet o 100 pb.
Mateusz Morawiecki: środki z funduszy unijnych nie są zagrożone.
Niemcy: w październiku nastroje inwestorów niespodziewanie się poprawiły.
Komisja Europejska zaproponowała ustalenie tymczasowych limitów dziennych dla poziomu handlu gazem, aby zmniejszyć skoki cen.
USA: we wrześniu produkcja przemysłowa nadspodziewanie wzrosła.
Administracja Bidena planuje w przyszłym miesiącu sprzedaż ropy ze swoich Strategicznych Rezerw, aby obniżyć ceny paliw przed listopadowymi wyborami do Kongresu.
Bank Anglii zdementował doniesienia Financial Times jakoby BoE miał opóźnić termin rozpoczęcia programu QT.
Bloomberg: prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w USA w ciągu najbliższych 12-miesięcy wynosi 100%.
Kalendarz Eko: nastroje konsumentów w Polce, inflacja HICP w Eurolandzie, pozwolenia i rozpoczęte budowy domów w USA oraz Beżowa Księga Fed.


Za nami
  ● [PLN]   We wtorek złoty podążał za newsami dotyczącymi krajowej polityki pieniężnej oraz planów polskiego rządu. Pierwszym impulsem umocnienia PLNa stała się poranna wypowiedź Joanny Tyrowicz z RPP, że na listopadowym posiedzeniu Rada powinna podnieść stopy procentowe nawet o 100 pb., aby przywrócić skuteczność prowadzonej polityki, co spowodowało wzrost oczekiwań na kolejne podwyżki stóp NBP. Kolejnym bodźcem były medialne spekulacje o zmianie rządowego świadczenia 500+ na 800+, które podbiły rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich do najwyższego poziomu od ponad 20 lat (max. 8,227%). Złotemu pomogły też (EUR/PLN min. 4,7807, USD/PLN min. 4,8492) zapewnienia premiera Mateusza Morawieckiego, że unijne środki z Funduszu Spójności, funduszy rolnych czy na innowacje nie są zagrożone.   ● [Giełdy]   Nasz pieniądz skorzystał także na dalszych zwyżkach na światowych giełdach (DAX: +0,92%, WIG20: +0,96%, DJIA: +1,12%). Popyt na akcje podtrzymały lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne banku Goldman Sachs i Johnson&Johnson oraz prognoza banku JP Morgan, że inflacja w USA osiągnęła już szczyt.   ● [ZEW]   Kolejnym wsparciem dla PLNa oraz EUR stała się wiadomość o niespodziewanej poprawie nastojów ekonomicznych w Niemczech (indeks ZEW: -59,2 pkt w X vs prognoza: -66,0 pkt; poprzednio: -61,9 pkt) oraz propozycja Komisji Europejskiej dot. ustalenia tymczasowych limitów dziennych dla poziomu handlu gazem, która ma zmniejszyć skoki cen.   ● [RBNZ, RBA]   W G10 najlepiej radziły sobie waluty z antypodów. Prym wiódł dolar nowozelandzki. Kurs NZD/USD wzrósł +0,76% po ogłoszeniu danych o inflacji w Nowej Zelandii, która w III kw. utrzymała się blisko najwyższych poziomów od 30 lat, co zwiększyło oczekiwania na kolejne podwyżki stóp RBNZ. Dobrze wypadł także australijski dolar, który zyskał po tym, jak jak protokół z ostatniego posiedzenia Banku Rezerw Australii pokazał, że decyzja o spowolnieniu tempa podwyżek stóp była “dobrze wyważona”.   ● [USA]   Jednocześnie obciążeniem dla zielonej waluty (EUR/USD max. 0,9876) stała się informacja o najgorszych od maja 2020 nastrojach na amerykańskim rynku nieruchomości w październiku (NAHB: 38 pkt vs prognoza 43 pkt; poprzednio 46 pkt). Straty USD limitował wyższy od oczekiwań wynik amerykańskiej produkcji przemysłowej we wrześniu (0,4% m/m vs prognoza 0,1%; poprzednio -0,1%), a także news że administracja USA planuje w przyszłym miesiącu sprzedać ropę ze swoich Strategicznych Rezerw, aby obniżyć ceny paliw przed listopadowymi wyborami do Kongresu.   ● [BoE]   Wśród G10 jeden z gorszych wyników zanotował wczoraj funt (GBP/USD min. 1,1256). Szterling znalazł się w odwrocie po tym, jak Bank Anglii zdementował doniesienia Financial Times jakoby BoE miał opóźnić termin programu rozpoczęcia zacieśniania ilościowego (QT). W posiadaniu brytyjskiego banku centralnego znajdują się obligacje o wartości prawie 840 mld GBP, które gromadził od ponad dekady, aby stymulować ożywienie gospodarcze w ramach luzowania ilościowego (QE). 

Przed nami
   ● [PLN]   Dziś zobaczymy jak zmieniły się nastroje polskich konsumentów w październiku. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam wskaźniki BWUK i WWUK. Ich możliwy spadek może zmniejszyć wiarę w złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,8600, USD/PLN: 4,9000), zaś ewentualny wzrost ją zwiększy (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7800, USD/PLN: 4,8400).   ● [EUR/USD]  Gracze globalni czekają na publikacje danych nt. inflacji HICP w strefie euro oraz nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w USA, a także na Beżową Księgę Fed. Wzrost cen powyżej 10% zwiększy nacisk na ECB ws. kolejnej 75-podwyżki stóp w październiku, co będzie sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD: 0,9880). Z kolei lepsze wyniki z amerykańskiego rynku budowlanego oraz optymistyczne perspektywy ekonomiczne, naszkicowane przez Bank Rezerwy Federalnej zagrają na konto dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9800).   ● [EIA]   W kontekście ostatnich zawirowań na rynku ropy spowodowanych odmienną polityką naftową USA i OPEC+ warto dziś zwrócić uwagę na raport amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) nt. zmiany komercyjnych zapasów paliw w USA. Rynek oczekuje ich wzrostu (drugi tydzień z rzędu). Analitycy uważają, że wydobycie w Basenie Permskim w Teksasie i w Nowym Meksyku (największym polu naftowym w USA), wzrośnie o około 50 tys. baryłek dziennie do rekordowego poziomu 5,453 mln b/d w tym miesiącu.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.