Jesteśmy na najlepszej drodze, ale najgorsze dopiero nadejdzie

 (środa, 5-10, 8:50)


 Prezes NBP i czterech członków RPP rozważają zawiadomienie Prokuratury o podejrzeniu przestępstwa w związku z wystąpieniami publicznymi innych członków Rady.
Tyrowicz (RPP): nie da się sprowadzić inflacji do celu [NBP] przy ujemnych realnych stopach procentowych.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu gospodarczego na świecie w 2023 roku.
Minister finansów RP: Polska jest na dobrej drodze do odblokowania środków z KPO.
Węgry: we wrześniu inflacja CPI wzrosła do najwyższego poziomu od 1996 roku.
Prezydent Biden: Arabia Saudyjska poniesie „konsekwencje” ograniczenia wydobycia ropy naftowej.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w strefie euro, inflacja PPI w USA, protokół Fed oraz wystąpienia publiczne polityków Fed i ECB.


Za nami
   ● [RPP]   We wtorek inwestorzy z rynku PLN martwili się narastającym sporem wewnątrz krajowej Rady Polityki Pieniężnej. Po tym, jak w ostatnich dniach Joanna Tyrowicz, Przemysław Litwiniuk i Ludwik Kotecki wyrazili krytyczne opinie nt. działań RPP, wczoraj przewodniczący Rady Adam Glapiński oraz Cezary Kochalski, Wiesław Janczyk, Ireneusz Dąbrowski i Henryk Wnorowski oskarżyli ich o naruszenie prawa.   ● [MFW]   Globalnym źródłem niepokoju dla posiadaczy złotego (EUR/PLN max. 4,8752, USD/PLN max. 5,0270) stała się spadkowa rewizja prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dot. przyszłorocznego wzrostu gospodarczego na świecie (z 2,9% do 2,7%). W swoim raporcie MFW przedstawił trzy główne czynniki, które obecnie hamują rozwój: rosyjska inwazja na Ukrainę, kryzys kosztów utrzymania i spowolnienie gospodarcze w Chinach. Główny ekonomista Funduszu Pierre-Olivier Gourinchas napisał, że „najgorsze dopiero nadejdzie”. Takie perspektywy obniżyły ceny ropy (Brent: -1,98%, WTI: -1,95%) oraz wywołały spadki na giełdach. W efekcie amerykańskie indeksy S&P 500 i Nasdaq zanotowały piątą spadkową sesje z rzędu.   ● [KPO]   W sukurs naszej walucie przyszła minister finansów RP mówiąc, że Polska jest na dobrej drodze do odblokowania miliardów euro z unijnego funduszu odbudowy przed końcem roku. Magdalena Rzeczkowska przyznała, że w poprzednim miesiącu Polscy negocjatorzy poczynili znaczne postępy w rozmowach z Brukselą.   ● [G10]   Złotemu pomógł też (EUR/PLN min. 4,8327, USD/PLN min. 4,9452) spadek wyceny dolara na rynku bazowym (EUR/USD max. 0,9775) przed jutrzejszą publikacją danych o amerykańskiej inflacji CPI (najbardziej prawdopodobne scenariusze opiszemy w jutrzejszym Alercie FX24). Wśród walut G10 największe straty zanotował funt. Szterling znalazł się w odwrocie po tym, jak prezes Banku Anglii Andrew Bailey powiedział, że w piątek zostanie zakończony tymczasowy program skupu obligacji i do tego czasu brytyjskie fundusze emerytalne muszą zrównoważyć swoje pozycje.   ● [HUF]   Z kolei w Regionie CEE najgorzej radził sobie forint. Kursy EUR/HUF i USD/HUF osiągnęły najwyższy poziom w historii, w reakcji na wiadomość o ponad 20-procentowej inflacji CPI we wrześniu na Węgrzech (20,1% r/r tj najwyżej od 1996). 

Przed nami
   ● [USA]   Smakowitą makroekonomiczną przystawką przed jutrzejszą publikacją arcyważnych danych o inflacji CPI w USA, będzie dzisiejsze ogłoszenie wrześniowego wyniku amerykańskiego indeksu PPI oraz zapisu przebiegu ostatniego posiedzenia Fed.   ● [Scenariusze]   Ewentualny wzrost dynamiki cen producentów (r/r) oraz ultra-jastrzębia treść protokołu będą sprzyjać zielonej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9680) i szkodzić jej rywalom z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,9000, USD/PLN: 5,0300). Przeciwny eko-splot mógłby zachęcić inwestorów do realizacji dolarowych zysków (punkt oporu EUR/USD: 0,9780) na czym skorzystałyby wyżej oprocentowane waluty rynków wschodzących, w tym nasz złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,8300, USD/PLN: 4,9400). Dodatkowym makro-wyzwaniem dla PLNa oraz innych walut EU będzie publikacja sierpniowych danych Eurostatu nt. produkcji przemysłowej w strefie euro.   ● [Fed, ECB, RPP]   W międzyczasie warto także posłuchać kolejnych wystąpień publicznych polityków Fed (prezesa oddziału w Minneapolis Neela Kashkari'ego i członka zarządu Banku Michaela Barr'a) oraz ECB (samej prezes Christiny Lagarde). Języczkiem u wagi dla złotego są także: dalsze losy wewnętrznego sporu w Radzie Polityki Pieniężnej NBP oraz kolejny werdykt TSUE ws. polskich frankowiczów. Dziś w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma odbyć się rozprawa dotycząca prawa do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.