Stara "Przyjaźń", nie rdzewieje, ale przecieka

 (czwartek, 13-10, 8:50)


 Japoński jen jest najtańszy wobec dolara od sierpnia 1998 roku.
Polska: wykryto wyciek ropy z rurociągu „przyjaźń”.
USA: we wrześniu dynamika cen producentów (PPI) spadła mniej, niż oczekiwano.
Protokół Fed: mimo spowalniającego rynku pracy, politycy Banku są zobowiązani do podnoszenia stóp.
Kashkari (Fed): Bank będzie się trzymał obecnego kursu, ponieważ „nie widzieliśmy jeszcze zbyt wielu dowodów na to, że inflacja bazowa słabnie”.
Polski dług: rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych osiągnęła najwyższy poziom od ponad 20 lat.
RMF FM: rząd RP zrezygnuje z podatku od nadmiarowych zysków zaproponowanego przez ministra Sasina.
Kalendarz Eko: inflacja cen konsumentów w USA (CPI i bazowa CPI). 

Za nami
    [Drużba]   Najważniejszym wydarzeniem, które przesądziło o przebiegu wczorajszej sesji europejskiej była wiadomość o wycieku z rurociągu „Przyjaźń” w Polsce, który zakłócił dostawy ropy z Rosji do Niemiec. Wzrost obaw o bezpieczeństwo energetyczne Europy zaszkodził zarówno złotemu jak i euro.   ● [JPY]   Wśród walut G10 największe straty poniósł jen. Jednak przyczyna jego pogłębiającej się słabości ma podłoże monetarne. Japońska waluta od początku roku jest szczególnie wrażliwa na rozbieżności w polityce BoJ i Fed oraz wynikające z tego różnice między rentownością obligacji długoterminowych USA i Japonii. W środę dochodowość amerykańskich dziesięciolatków zbliżyła się do granicy 4%, podczas gdy Bank Japonii utrzymuje oprocentowanie japońskich papierów skarbowych w okolicy 0%. W dodatku prezes BoJ Haruhiko Kuroda obiecał wczoraj utrzymać luzowanie monetarne, aby wesprzeć gospodarkę, która wciąż wychodzi z pandemii. Pod wpływem tych słów kurs USD/JPY wzrósł do max. 146,98 (tj. najwyżej od sierpnia 1998) przewyższając poziom, który skłonił we wrześniu BoJ do pierwszej od 24 lat interwencji walutowej.   ● [USD]   Za dolarem, a więc przeciw jego konkurentom, przemawiały również newsy ze Stanów Zjednoczonych. Jednym z nich był wyższy od oczekiwań wynik amerykańskiej inflacji PPI we wrześniu (8,5% r/r vs prognoza 8,4%; poprzednio 8,7%). Ponadto zapis z ostatniego posiedzenia Fed ujawnił, że mimo spowalniającego rynku pracy, politycy Banku są zobowiązani do podnoszenia stóp procentowych. Komitet spodziewa się dalszych podwyżek stóp procentowych i utrzymania ich na wysokim poziomie, dopóki inflacja nie wykaże oznak ochłodzenia.   ● [Ropa, PLN, GBP]   Droższy dolar (EUR/USD min. 0,9668), jastrzębi protokół Fed, ponure prognozy ekonomiczne na świecie, a także obniżenie prognoz popytu przez OPEC i Departament Energii USA, obniżyły ceny ropy (Brent: -1,95%, Crude: -2,33%) oraz amerykańskich akcji. Indeks S&P 500 zakończył wczorajszą sesję na najniższym poziomie od listopada 2020. Straty złotego (EUR/PLN max. 4,8752, USD/PLN max. 5,0113) zmniejszył news RMF FM o tym, że rząd RP zrezygnuje z zaproponowanego przez ministra Jacka Sasina 50-procentowego podatku od nadmiarowych zysków największych firm. Wsparciem dla naszej waluty był także wzrost rentowności krajowych obligacji (10-max. 8,233% tj. najwyżej od 20 lat), który był pokłosiem nerwowej sytuacji na rynku długu w Wielkiej Brytanii, związanej z zapowiedzią przez prezesa Banki Anglii zakończenia tymczasowego programu skupu obligacji. Aczkolwiek Financial Times podał, że BoE zasygnalizował prywatnie pożyczkodawcom gotowość do przedłużenia wsparcia, co ucieszyło funta (GBP/USD max. 1,1134).

Przed nami
   ● [CPI USA]   Dziś zainteresowanie inwestorów koncentruje się na publikacji danych dot. amerykańskich cen konsumpcyjnych we wrześniu (o g. 14:30), które pomogą im przewidzieć ścieżkę podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.   ● [Scenariusze]   Wzrost inflacji zasadniczej i bazowej zwiększy oczekiwania ws. utrzymania przez Fed agresywnego tempa zacieśniania polityki pieniężnej, co byłoby korzystne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9660) oraz szkodliwe dla jego rywali z koszyka G10 i rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,9000, USD/PLN: 5,0300). Natomiast spadek dynamiki CPI mógłby ożywić nadzieje na wyhamowanie podwyżek stóp Rezerwy Federalnej, co byłoby dobrym pretekstem do sprzedaży zielonej waluty i realizacji zysków (punkt oporu EUR/USD: 0,9740). Uwolniony w ten sposób kapitał mógłby powrócić na rynki wschodzące, w tym do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,8300, USD/PLN: 4,9400).   ● [ECB, JC, EIA]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto mieć na uwadze wystąpienie publiczne wiceprezesa ECB (Luisa de Guindosa) oraz ogłoszenie amerykańskich raportów jobless claims i EIA. Pierwszy poinformuje nas o liczbie osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych, a drugi o zmianie komercyjnych zapasów paliw w poprzednim tygodniu.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.