Osłabienie złotego to nie katastrofa

  (piątek, 07-10, 8:50)


 Prezes NBP: kurs złotego ulega istotnemu osłabieniu od dłuższego czasu i nie ma w tym żadnego katastrofalnego procesu.
Protokół ECB: politycy Banku obawiają się, że inflacja może utknąć na wyjątkowo wysokim poziomie.
Niemcy: w sierpniu zamówienia w przemyśle, produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna nadspodziewanie spadły.
Reuters: niemiecki rząd spodziewa się, że w przyszłym roku największa europejska gospodarka pogrąży się w recesji.
Rynek Pracy USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od miesiąca.
Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA. 

Za nami
   ● [RPP]   W czwartek nasza waluta znalazła się w głębokiej defensywie (EUR/PLN max.: 4,8915, USD/PLN max.: 5,0017). Złotemu zaszkodziła środowa decyzja RPP o braku podwyżki stóp procentowych, która kontrastuje z agresywną polityką ECB i Fed. W uzasadnieniu czwartkowego postanowienia Rady, prezes Narodowego Banku Polskiego powiedział wczoraj, że napływające dane potwierdzają scenariusz stopniowego spowolnienia wzrostu naszej gospodarki. Glapiński przyznał, że kurs złotego ulega istotnemu osłabieniu od dłuższego czasu i nie ma w tym żadnego katastrofalnego procesu. Co prawda przewodniczący RPP poinformował, że to nie koniec cyklu normalizacji stóp, ale z jego wypowiedzi wynikało, iż dopiero wzrost inflacji w II kw. 2023 może skłonić Radę do kolejnych podwyżek.   ● [Makro]   Obciążeniem dla PLNa oraz innych walut EU była wiadomość o nadspodziewanym spadku sprzedaży detalicznej w strefie euro (-2% r/r vs prognoza -1,8%; poprzednio -1,2%), co wskazuje na osłabienie popytu konsumenckiego i rosnące obawy przed recesją. Na Starym Kontynencie makroekonomiczny zawód przyniosły także dane z Niemiec nt. zamówień w przemyśle (-2,4% m/m vs prognoza -0,8%; poprzednio 1,9%), produkcji przemysłowej (-0,8% m/m vs prognoza -0,5%; poprzednio 0%;) oraz sprzedaży detalicznej w sierpniu (-1,3% m/m vs prognoza -1,1% m/m vs poprzednio 0,7%; ). Z przecieków Reutersa wynika, że z powodu kryzysu energetycznego, rosnących cen i zakłóceń w łańcuchu dostaw rząd w Berlinie spodziewa się w przyszłym roku niemieckiego PKB na poziomie -0,4%.   ● [ECB]   Kolejnych argumentów za sprzedażą euro dostarczył protokół z ostatniego posiedzenia ECB, który ujawnił, że politycy Banku obawiają się, że inflacja może utknąć na wyjątkowo wysokim poziomie. Jednocześnie wsparciem dla dolara stały się słowa nowo-powołanej członkini zarządu Fed Lisy Cook o tym, że Bank prawdopodobnie utrzyma restrykcyjną politykę przez jakiś czas, aby spowolnić presję cenową. Jej opinia przyczyniła się do spadku cen akcji na Wall Street (DJIA: -1,15%) oraz do wzrostu rentowności amerykańskich obligacji (np. 10-letnie: max. 3,859%). Zyski zielonej waluty limitowała najwyższa od miesiąca liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (219 tys. vs prognoza 200 tys.; poprzednio 190 tys.), za którą amerykańska administracja obwiniła na pierwszym miejscu Huragan Fionę.

Przed nami

   ● [Raport DP]   Koniec tygodnia przyniesie ogłoszenie arcyważnego raportu amerykańskiego Departamentu Pracy (zawierającego m.in. informacje nt. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, stopy bezrobocia i płacy godzinowej), który będzie determinować oczekiwania inwestorów dotyczące polityki Fed.   ● [Scenariusze]   Ewentualne lepsze wyniki dadzą Bankowi Rezerwy Federalnej zielone światło do utrzymania agresywnego tempa normalizacji stóp, co będzie sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9770) oraz szkodzić jego rywalom z G10 i rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,9000, USD/PLN: 5,0000). Natomiast gorsze dane mogłyby zmusić Fed do złagodzenia restrykcyjnej polityki, a to z kolei byłoby negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 0,9850) i tym samym pozytywne dla jego konkurentów, włączając złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7900, USD/PLN: 4,8500).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Oprócz raportu Departamentu Pracy w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze: protokół z wrześniowego posiedzenia RPP oraz wystąpienie publiczne prezesa oddziału Fed z Nowego Jorku Johna Williamsa.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.