Kto się boi domniemanych interwencji?

  (wtorek, 25-10, 8:50)


 Chiński juan jest najtańszy wobec dolara od 2008 roku.
Chińska giełda: indeks Hang Seng spadł wczoraj ok 6%, a jego technologiczny sub-indeks stopniał ponad 9%.
Bank Japonii prawdopodobnie dokonał kolejnej interwencji na rynku walutowym, aby umocnić jena.
Euroland: łączny indeks PMI dla sektora przemysłu i usług osiągnął w sierpniu najniższy poziom od listopada 2020.
Morawiecki: rząd będzie dążył do zacieśnienia polityki fiskalnej w najbliższym czasie.
Wielka Brytania: Rishi Sunak (ex minister finansów) został wybrany na nowego premiera.
USA: w październiku aktywność w sektorze przemysłu spadła po raz pierwszy, od ponad dwóch lat poniżej 50 pkt., do najniższego poziomu od 28 miesięcy.
Kalendarz Eko: niemiecki wskaźnik nastrojów biznesowych IFO oraz amerykański indeks zaufania konsumentów Conference Board. 

 

Za nami
   ● [PMI EZ]   Wczorajsze publikacje październikowych, wstępnych wyników indeksów PMI pokazały, że gospodarka strefy euro zmierza w kierunku recesji. Łączny wskaźnik dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu spadł w tym miesiącu do 47,1 pkt z 48,1 pkt we wrześniu (wobec oczekiwanych 47,6 pkt), osiągając najniższą wartość od listopada 2020 roku. „Wygląda na to, że gospodarka strefy euro w czwartym kwartale odnotuje spadek PKB z powodu pogłębiającego się spadku produkcji oraz pogarszających się perspektyw popytu w październiku” - napisał w komentarzu do danych Chris Williamson (główny ekonomista S&P Global Market – firmy sporządzającej badanie). Recesyjne widoki gospodarcze strefy euro położyły się cieniem na notowaniach wspólnej waluty oraz złotego (EUR/PLN max. 4,7932, USD/PLN max. 4,8862).   ● [ChRL]   Dodatkowym zmartwieniem dla PLNa oraz innych ryzykownych aktywów stały się konkluzje z zakończonego XX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin, na którym jej lider Xi Jinping zerwał z partyjną tradycją i pozostał na stanowisku sekretarza generalnego na trzecią kadencję. Akcje chińskich gigantów technologicznych topniały z powodu obaw przed utrzymaniem restrykcyjnego podejścia KPC do prywatnego sektora. Spodziewany wzrost autorytaryzmu w drugiej największej gospodarce świata sprawił, że główny indeks giełdy w Hongkongu spadł o 6% i zameldował się wczoraj na najniższym poziomie od kwietnia 2009, a juan osiągnął najniższą wartość od 2008 (USD/CNY max. 7,3087).   ● [Dług PL]   Lokalnym obciążeniem dla naszego pieniądza stała się informacja o odwołaniu aukcji obligacji Banku Gospodarstwa Krajowego oraz komentarz agencji Bloomberga, że rentowność polskich obligacji rośnie najszybciej na świecie. Sytuację próbował uspokoić Mateusz Morawiecki mówiąc, że rząd RP będzie dążył do zacieśnienia polityki fiskalnej w najbliższym czasie i że nie planuje żadnych kolejnych wydatków, poza tymi już zaplanowanymi w budżecie.   ● [UK]   Wśród walut europejskich pozytywnie wyróżnił się funt. Kurs GBP/USD wzrósł do max. 1,1344 po wiadomości, że Rishi Sunak (ex minister finansów) został nowym liderem Partii Konserwatywnej, a tym samym premierem Wielkiej Brytanii, gdyż z wyścigu o fotel lidera Partii Konserwatywnej zrezygnowała Penny Mordaunt.   ● [PMI USA]   Zwyżce popularnego „kabla” sprzyjał również pierwszy od ponad 2 lat regres aktywności w amerykańskim sektorze przemysłu w październiku (49,9 pkt vs prognoza 51 pkt; poprzednio 52 pkt), który globalnie osłabił dolara (EUR/USD max. 0,9899). Niepokojący wynik PMI z USA zwiększył nadzieje na mniejsze podwyżki stóp Fed, co z kolei ucieszyło graczy z Wall Street (DJIA: +1,34%).

Przed nami
   ● [IFO, CB]   Dziś poznamy aktualne nastroje niemieckich przedsiębiorców (indeks IFO) oraz zobaczymy, czy i jak zmieniło się zaufanie amerykańskich konsumentów (indeks Conference Board). Z uwagi na rosnące koszty działalności gospodarczej, rekordowo wysoką inflację oraz podwyżki stóp ECB i Fed rynek spodziewa się pogorszenia obu wskaźników.   ● [Scenariusze]   Można więc założyć, że zwycięzcę dzisiejszej sesji na rynku walutowym wskażą mniejsi pesymiści. IFO > 83,2 pkt poprawi morale posiadaczy euro i walut CEE (punkt oporu EUR/USD: 0,9900; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7600, USD/PLN: 4,8200), a CB > 106,5 pkt pokrzepi właścicieli dolarów (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9800; punkty oporu EUR/PLN: 48300, USD/PLN: 4,9400).   ● [MNB, Wall Street]   Nasza waluta może obawiać się dzisiejszej, ewentualnej decyzji Narodowego Banku Węgier o kolejnej podwyżce stóp procentowych, która zwiększyłaby atrakcyjność forinta w Regionie CEE. Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto mieć na uwadze: publikacje amerykańskich wskaźników cen domów (S&P/Case-Shiller) i nieruchomości (FHFA) oraz przemysłowego indeksu Fed z Richmond, a także wystąpienie publiczne członka zarządu Fed Christophera Wallera. Gracze z Wall Street czekają na ogłoszenie w tym tygodniu wyników finansowych Microsoftu, Apple’a, Amazona i Alphabetu (holdingu Googla) za III kw. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.