Więcej niż zero

  (środa, 2-11, 8:50)


 Polska: w październiku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły najbardziej od grudnia 1996.
Strefa euro: w poprzednim miesiącu inflacja HICP była najwyższa w historii badania.
Prezes ECB: Bank musi dalej podnosić stopy, mimo wzrostu ryzyka wystąpienia recesji.
Reuters: chińskie władze przygotowują się do stopniowego odejścia od rygorystycznej polityki „Zero-Covid”.
WSJ: Arabia Saudyjska przekazała USA informacje wywiadowcze o zbliżającym się ataku Iranu na cele w Arabii i Iraku.
Kalendarz Eko: indeks PMI dla polskiego przemysłu, amerykański raport ADP oraz decyzja FOMC ws. stóp procentowych Fed.


Za nami
  ● [PL]   Poniedziałkowa wiadomość o najwyższej od grudnia 1996 inflacji w Polsce zwiększyła nacisk na Krajową Radę Polityki Pieniężnej, aby wznowiła cykl podwyżek stóp procentowych NBP. W październiku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 17,9% r/r (z 17,2% we wrześniu). Wzrost oczekiwań na zaostrzenie polityki pieniężnej RPP premiował złotego (EUR/PLN min. 4,6981, USD/PLN min. 4,7275).   ● [ChRL]   Źródłem optymizmu wobec juana i innych walut EM stał się wczorajszy news Reutersa, że chińskie władze przygotowują się do stopniowego odejścia od rygorystycznej polityki „Zero-Covid”, która ograniczała wzrost, w drugiej co do wielkości, gospodarce świata. Perspektywa wzrostu popytu na ropę podbiła cenę czarnego złota o 1,98% do 94,65 USD/bbl. Natomiast główny indeks giełdy w Hongkongu zanotował największy dzienny wzrost od maja 2009 (HSI: +5,23%).   ● [EZ]   Spadek kursu EUR/PLN limitował rekordowy wzrost inflacji HICP w strefie euro w sierpniu (10,7% r/r vs prognoza 10,2%; poprzednio 9,9%), który zwiększył szansę na kolejną 75-punktową podwyżkę stóp ECB w grudniu. Prezes Lagarde powiedziała wczoraj, że Bank musi dalej podnosić stopy, mimo wzrostu ryzyka wystąpienia recesji.   ● [USA]   Z kolei zyski złotego wobec dolara przycięła wiadomość o nieoczekiwanym wzroście liczby wakatów w gospodarce USA we wrześniu (10,717 mln vs prognoza 10 mln; poprzednio 10,053 mln). Dodatkowym makro-atutem zielonej waluty (EUR/USD min. 0,9853) były wyższe od prognoz wyniki indeksów PMI, ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu w październiku (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). 

Przed nami
   ● [Fed]   Kluczowym wydarzeniem ekonomicznym dzisiejszego dnia będzie decyzja amerykańskiego banku centralnego. Rynek terminowy wycenia aż z 85,5% prawdopodobieństwem, że Fed dokona kolejnej 75-punktowej podwyżki stóp procentowych. Ponieważ takie posunięcie zostało już zdyskontowane przez rynek, zainteresowanie inwestorów koncentruje się na tym, co zrobi Bank na kolejnym posiedzeniu w grudniu. Nowych wskazówek w tej sprawie może dostarczyć treść dzisiejszego komunikatu FOMC oraz konferencja prasowa z udziałem prezesa Powella. Zapowiedź utrzymania dotychczasowego tempa normalizacji stóp będzie wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9850) i solą w oku walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,7800). Natomiast zasygnalizowanie zmniejszenia skali podwyżek byłoby szkodliwe dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 0,9960) i korzystne dla jego rywali z EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,7200).   ● [PMI, ADP]   Oprócz decyzji FOMC w dzisiejszym kalendarzu Eko znajdują się indeksy PMI dla krajów EU (w tym dla Polski) oraz dane nt. wzrostu zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym wg ADP. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.