Zabłąkana rakieta, odnaleziony złoty

 (czwartek, 17-11, 8:50)


 Prezydent USA: wtorkowy wybuch w Polsce był spowodowany ukraińskim pociskiem przeciwlotniczym, który został wystrzelony w celu przechwycenia rosyjskiej rakiety.
George (Fed): Bank powinien zmniejszyć tempo podwyżek stóp.
USA: w październiku sprzedaż detaliczna wzrosła najbardziej od lutego, ale produkcja przemysłowa nieoczekiwanie spadła.
Agencja AP: Partia Republikańska zapewniła sobie większość w Izbie Reprezentantów (co najmniej 218 mandatów).
Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne polityków Fed (Bullard, Bowman, Mester, Kashkari i Jefferson), a także dane z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów oraz wniosków o zasiłek.


Za nami
   ● [Rakieta cd.]   Po wtorkowych turbulencjach na rynku PLN, wywołanych uderzaniem rakiety w polski Przewodów, środa przyniosła stabilizację sytuacji. Inwestorów uspokoiły wstępne wyniki śledztwa prowadzonego przez polskich i amerykańskich ekspertów, które wskazują, że nie był to celowy atak Rosji lecz nieszczęśliwy wypadek. Wg agencji Reutersa prezydent Biden powiadomił partnerów z NATO i G7, że wybuch w Polsce był spowodowany ukraińskim pociskiem przeciwlotniczym, który został wystrzelony w celu przechwycenia rosyjskiej rakiety. Spadek geo-napięcia pomógł złotemu odzyskać utracone terytorium (EUR/PLN min. 4,6828, USD/PLN min. 4,4997).   ● [USA]   Naszej walucie sprzyjała też opinia prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Kansas City Esther George, wg której Fed powinien zmniejszyć tempo podwyżek stóp, co zaszkodziło konkurencyjnemu dolarowi (EUR/USD max. 1,0439). Makro-obciążeniem zielonej waluty stały się wiadomości z USA o zaskakującym spadku produkcji przemysłowej w październiku (-0,1% m/m vs prognoza 0,2%; poprzednio 0,1%) oraz o najgorszych od czerwca 2012 nastrojach na rynku nieruchomości w listopadzie (indeks NAHB: 33 pkt vs prognoza 36 pkt; poprzednik 38 pkt). Straty USD (i zarazem zyski PLNa) limitował największy od lutego wzrost amerykańskiej sprzedaży detalicznej w październiku (1,3% m/m vs prognoza 0,9%; poprzednio 0%).   ● [Ropa, krypto]   Wczorajszą sesję na minusie zakończyła również ropa (Brent: -1,07%), która stopniała z powodu dalszego wzrostu nowych korona-zachorowań w Chinach. Wczorajszy dzień pod przysłowiową kreską zamknęły także krypto-waluty (Bitcoin: -1,27%), które zmartwił news, że krypto-broker Genesis wstrzymał możliwości wypłaty środków.

Przed nami
   [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko dominują wydarzenia amerykańskie. Wśród nich znajdują się liczne wystąpienia publiczne polityków Rezerwy Federalnej (Bullarda, Bowman, Mester, Kashkari'ego i Jeffersona), a także dane nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów, nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz aktywności produkcyjnej w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed. Kolejne głosy za zmniejszeniem tempa podwyżek stóp w grudniu i gorsze od prognoz wyniki makroekonomiczne będą szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0440) oraz sprzyjać jego rywalom z G10 i rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,4700). Natomiast przeciwny splot mógłby przysporzyć zwolenników zielonej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0350) oraz przeciwników dla euro i złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,5500). Ostrożność wobec wspólnej waluty może wynikać ze zbliżającej się publikacji danych o inflacji HICP w Eurolandzie.   ● [UK]   Gracze z rynku GBP czekają na ogłoszenie przez brytyjskiego ministra finansów Jereme'go Hunta szczegółów planów budżetowych Wielkiej Brytanii. Pierwotne propozycje fiskalne jego poprzednika Kwasi Kwartenga (m.in. duże obniżki podatków bez podania źródeł finansowania) wywołały kryzys na rynku brytyjskich obligacji, który zmusił Bank Anglii do interwencyjnego skupu papierów skarbowych. Doprowadziło to w konsekwencji do upadku rządu Liz Truss, która zapisała się na kartach historii jako najkrócej urzędująca premier Zjednoczonego Królestwa. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.