Daleko i blisko restrykcyjności

  (piątek, 18-11, 8:50)


 Bloomberg: politycy ECB rozważają zmniejszenie tempa podwyżek stóp procentowych w grudniu.
Masłowska (RPP): stopy NBP mogą pozostać na obecnym poziomie przez wiele miesięcy.
Bullard (Fed): stopy procentowe nie są jeszcze w rejonach, które mogłyby być uznane za odpowiednio restrykcyjne.
USA: w listopadzie aktywność produkcyjna w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed spadła do najniższego poziomu od maja 2020.
Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne Lagarde i Nagela z ECB oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA. 

Za nami
   ● [ECB]   W czwartek inwestorzy przegrupowali swoje pozycje walutowe w związku z doniesieniami Bloomberga o tym, że politycy Europejskiego Banku Centralnego rozważają zmniejszenie tempa podwyżek stóp procentowych w grudniu. Wg źródeł agencji, w Radzie Prezesów rosną preferencje do 50-punktowej podwyżki w przyszłym miesiącu, podczas gdy rynek dotychczas spodziewał się kolejnego ruchu w górę o 75 pb. Bloomberg podaje, że do następnej jumbo podwyżki, decydentów z ECB przekonałby zaskakujący wzrost cen konsumpcyjnych w strefie euro. Tymczasem opublikowany wczoraj przez Eurostat finalny wynik październikowej inflacji HICP wyniósł 10,6 r/r, czyli o 0,1% mniej, niż wskazywały na to wstępne dane z 31-10. Perspektywa zmniejszenia skali podwyżek stóp ECB sprowokowała uczestników rynku do sprzedaży euro oraz walut Regionu CEE, które w ostatnich tygodniach korzystały na słabości dolara.   ● [RPP]   Anty-reklamą dla złotego (EUR/PLN max. 4,7190, USD/PLN max. 4,5745) stała się wypowiedź Gabrieli Masłowskiej z RPP o tym, że stopy NBP mogą pozostać na obecnym poziomie (tj. 6,75%) przez wiele miesięcy, co zmniejszyło oczekiwania rynku na kolejne podwyżki.   ● [USA]   Jednocześnie konkurencyjnemu dolarowi sprzyjał komentarz prezesa oddziału Rezerwy Federalnej z St. Louis Jamesa Bullarda, że stopy procentowe nie są jeszcze w rejonach, które mogłyby być uznane za odpowiednio restrykcyjne, aby skutecznie zdławić inflację. W jego ocenie ich docelowy poziom może sięgnąć nawet poziomu 7%. Pod wpływem tych słów amerykański indeks akcji Down Jones Industrial spadł o prawie 200 pkt, rentowność dziesięcioletnich obligacji USA wzrosła do max. 3,796%, a kurs EUR/USD zameldował się przy granicy 1,03 (min. 1,0305). Jednak do większych zakupów zielonej waluty zniechęcały makro-wiadomości z USA o najniższej od września 2020 liczbie rozpoczętych budów domów w październiku oraz o największym od maja 2020 regresie sektora przetwórczego w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed w listopadzie (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [Ropa]   Droższy dolar oraz spadek napięcia geopolitycznego związanego z przypadkowym uderzeniem rakiety w polski Przewodów obniżyły ceny ropy (Brent: -3,32%).

Przed nami

   ● [ECB]   W kontekście ostatnich rewelacji agencji Bloomberga, że politycy Europejskiego Banku Centralnego mogą zmniejszyć tempo podwyżek stóp procentowych w grudniu, dziś na szczególną uwagę zasługują wystąpienia publiczne prezes ECB Christiny Lagarde oraz członka Rady Prezesów Joachima Nagela. Potwierdzenie tych doniesień może zaszkodzić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0300) oraz walutom Regionu CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,5800). Natomiast głosy za kolejną 75-punktową podwyżką stóp w przyszłym miesiącu powinny je umocnić (punkt oporu EUR/USD: 1,0400; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,4700).   ● [Makro]   Spośród wydarzeń stricte makroekonomicznych na dziś zaplanowano publikacje danych o sprzedaży domów na rynku wtórym w USA. Rynek oczekuje jej spadku z 4,71 mln we wrześniu, do 4,38 mln w październiku. Materializacja tych prognoz może negatywnie rzutować na wartość dolara.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.