Inflacja uchodzi z dolara

 (poniedziałek, 14-11, 8:50)


 USA: w październiku inflacja osiągnęła najniższy poziom od styczna br.
Chiny skróciły kwarantannę covidową dla osób przybywających z zagranicy.
Dolar zanotował największy dwudniowy spadek od marca 2009.
Wall Street: Nasdaq ma za sobą najlepsze dwa dni od 2008 roku.
Komisja Europejska obniżyła prognozę przyszłorocznego wzrostu gospodarczego w Polsce.
Kalendarz Eko: spotkanie prezydentów USA i Chin, produkcja przemysłowa z Eurolandu, raport NBP o inflacji oraz bilans płatniczy Polski. 

Za nami
   ● [CPI USA]   Wg statystyk agencji Reutersa, pod koniec ubiegłego tygodnia amerykańska waluta zanotowała największy, dwudniowy spadek wartości od marca 2009 roku (indeks USD stracił 3,8%). Katalizatorem wyprzedaży dolara (EUR/USD max. 1,0365) stał się najniższy od stycznia br., wynik amerykańskiej inflacji CPI w USA w październiku (7,7% r/r vs prognoza 8%; poprzednio 8,2%), który zwiększył oczekiwania na mniejszą (tj. o 50 pb.) podwyżkę stóp Fed w grudniu. Siłą rzeczy terminowa wycena docelowego poziomu stóp funduszy federalnych stopniała w piątek poniżej 5% (tj. o ok 20 pb.). Percepcja wolniejszego zacieśniania amerykańskiej polityki pieniężnej obniżyła rentowności 10-letnich obligacji USA poniżej granicy 4% (min. 3,811%) oraz wywołała hura-optymizm na Wall Street. Technologiczny Nasdaq ma za sobą najlepsze dwie sesje od 2008 roku (+9,4%).   ● [ChRL]   Dodatkowym powodem poprawy humorów na giełdach była wiadomość, że chiński rząd skrócił o dwa dni obowiązkową kwarantannę covidową dla osób przybywających z zagranicy oraz dla osób uznawanych za "bliskie kontakty" zakażonych. Perspektywa wzrostu popytu na ropę przez Państwo Środka (jej największego importera na świecie) podbiła ceny czarnego złota o 2,48%. Pod wpływem złagodzenia korona-restrykcji w Chinach oraz wzrostu oczekiwań na zmniejszenie restrykcyjności kursu polityki Fed, indeks akcji MSCI rynków wchodzących zanotował w piątek największy dzienny wzrost od marca br. (+5,19%). Wśród walut EM błyszczał juan (USD/CNH min. 7,0211).   ● [RPP, KE]   Dobrze radził sobie także złoty, który uwierzył w zapewnienia prezesa NBP Adama Glapińskiego, że „jesteśmy w sytuacji zawieszenia oraz pauzy cyklu zacieśniania i nie kończymy go”. Mimo środowej decyzji RPP o utrzymaniu stóp bez zmian, analitycy banku Goldman Sachs spodziewają się ich końcowego poziomu w wysokości 8% (wobec 6,75% obecnie). Zyski naszego pieniądza (EUR/PLN min. 4,6718, USD/PLN min. 4,5144) limitowała spadkowa rewizja prognoz Komisji Europejskiej dot. przyszłorocznego wzrostu gospodarczego w Polsce (z 1,5% do 0, 7%).

Przed nami
Początek tygodnia przyniesie publikacje ważnych danych ze strefy euro oraz z Polski.   ● [EZ]   Punktualnie o godzinie 11:00 Eurostat poinformuje nas, jak we wrześniu kształtowała się produkcja przemysłowa w Eurolandzie. Jej wzrost będzie sprzyjał wspólnej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,0370), a spadek jej zaszkodzi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0300).   ● [PL]   W drugiej części dnia Narodowy Bank Polski ogłosi Raport o inflacji oraz wrześniowy bilans płatniczy naszego kraju. Prognozowane zmniejszenie deficytu na rachunku bieżącym pokrzepi złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,5000). Z kolei pogłębienie debetu zwiększy obawy o polskie finanse, co będzie negatywnie rzutować na wartość naszego pieniądza (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,5500).   ● [Biden-Xi]   Inwestorzy czekają także na konkluzje z dzisiejszego spotkania Joe Bidena z Xi Jinpingiem, które odbędzie się w cieniu rosnących napięć pomiędzy USA i Chinami, w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, amerykańskimi ograniczeniami eksportu chipów do Państwa Środka i statusem Tajwanu. Wg przecieków Bloomberga, Biden będzie starał się poprawić stosunki z Pekinem.   ● [Eko-tydzień]   Jeżeli chodzi o eko-agendę na kolejne dni to już jutro poznamy wstępny wynik polskiego PKB w III kw., niemiecki indeks ZEW i amerykańską inflację PPI, w środę sprzedaż detaliczną w USA, a w czwartek inflację HICP w strefie euro. Rynki pozostaną też wyczulone na wiadomości dot. sytuacji epidemiologicznej w Chinach, losów kontr-ofensywy wojskowej Ukrainy, skutków upadku krypto-giełdy FTX oraz wyników wyborów do Kongresu USA. Po tym jak Catherine Cortez Masto uzyskała reelekcję w Nevadzie, Demokraci są już pewni utrzymania większości w Senacie. Wciąż nie wiadomo jednak, jaki będzie ostateczny rozkład sił w Izbie Reprezentantów. Na ten moment Demokraci mają zapewnione 204 mandaty, zaś Republikanie 211, podczas gdy do zdobycia większości potrzeba 218. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.