Idą zmiany?

 (środa, 9-11, 8:50)


 Guindos (ECB): walka z inflacją wymaga dalszego wzrostu stóp procentowych w strefie euro.
Nagel (Bundesbank): ECB musi kontynuować proces normalizacji polityki pieniężnej Eurolandu.
Paneuropejski wskaźnik akcji STOXX 600 osiągnął najwyższy poziom od ośmiu tygodni.
Wybory do Kongresu USA: szacunki wskazują na niewielką przewagę Republikanów w Izbie Reprezentantów, a Demokratów w Senacie.
Chiny: w październiku odnotowano pierwszą od grudnia deflację cen producentów.
Kalendarz Eko: decyzja RPP ws. stóp NBP oraz wystąpienia publiczne dwóch polityków Fed.

Za nami
  ● [PLN]   Wtorkowa sesja walutowa przyniosła dawno niewidzianą korektę spadkową złotego (EUR/PLN max. 4,6976, USD/PLN max. 4,7045). Wobec niepewnego wyniku dzisiejszego posiedzenia RPP (prawdopodobne scenariusze opisaliśmy w części przed nami), gracze o słabszych nerwach zdecydowali się zamknąć część pozycji i zrealizować zyski.   ● [ECB]   Zwyżce kursu EUR/PLN sprzyjały jastrzębie komentarze prominentnych polityków Europejskiego Banku Centralnego. Wiceprezes ECB Luis de Guindos powiedział wczoraj, że walka z inflacją wymaga dalszego wzrostu stóp procentowych. Przyznał też, że „prędzej czy później” Bank będzie musiał rozpocząć zaostrzenie ilościowe w strefie euro. Z kolei prezes Bundesbanku Joachim Nagel podkreślił, że ECB musi kontynuować proces normalizacji polityki pieniężnej Eurolandu, nawet jeśli odbije się to kosztem wzrostu gospodarczego. Makro-atutem wspólnej waluty stała się wiadomość o nadspodziewanym wzroście sprzedaży detalicznej w strefie euro we wrześniu (0,4% m/m vs prognoza 0,3%; poprzednio 0%).   ● [Giełdy]   Pod wpływem tych danych paneuropejski indeks akcji STOXX 600 zameldował się na najwyższym poziomie od ośmiu tygodni (WIG20: +1,64%), a kurs EUR/USD utrzymał się powyżej parytetu (max. 1,0096). Jednocześnie do dolara zniechęcał niepewny wynik wczorajszych wyborów do Kongresu USA (USD/PLN min. 4,6403). Trwa liczenie głosów, które na razie wskazują na niewielką przewagę Republikanów w Izbie Reprezentantów, a Demokratów w Senacie.    ● [Ropa]   Z kolei obawy o popyt na ropę w Chinach oraz spadkowa rewizja prognoz EIA dot. globalnego zapotrzebowania na ten surowiec w 2023 obniżyły ceny czarnego złota o 2,61%.   ● [BTC]   Trudny dzień mają za sobą posiadacze kryptowalut. Wartość bitcoina stopniała wczoraj ponad 10% po tym, jak dwie największe na świecie krypto-giełdy, Binance i FTX, połączyły się, aby uniknąć „kryzysu płynności”.

Przed nami
   ● [RPP, PLN]   Inwestorzy z rynku PLN czekają dziś na decyzję krajowej Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych. Od dawna analitycy nie byli tak podzieleni. Wahają się między podwyżką o 25 pb., a utrzymaniem ich bez zmian. W pierwszym scenariuszu należy się liczyć z wznowieniem trentu wzrostowego złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,6400), a w drugim z jego dalszym osłabieniem (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,7300). Języczkiem u wagi dla naszego pieniądza będą także najnowsze projekcje makroekonomiczne Narodowego Banku Polskiego. W ubiegłym tygodniu wiceprezes NBP Marta Kightley zdradziła, że wg tych prognoz w przyszłym roku zapowiada się bardzo niski wzrost gospodarczy Polski.   ● [EUR/USD]   Aby odczytać azymut potencjalnych zmian na rynku bazowym EUR/USD warto posłuchać zaplanowanych na dziś wystąpień publicznych prezesów oddziałów Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku (Johna Williamsa) oraz w Richmond (Thomasa Barkina). Kolejne głosy za zmniejszeniem tempa podwyżek stóp w grudniu będą szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0100), a za utrzymaniem dotychczasowego tempa będą mu sprzyjać (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0000).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.