Długa droga Rezerwy Federalnej

 (wtorek, 15-11, 8:50)


 Waller (Fed): jest jeszcze „długa droga do przejścia” zanim zakończy się cykl podwyżek stóp procentowych w USA.
Brainard (Fed): prawdopodobnie wkrótce odpowiednie będzie zmniejszenie tempa podwyżek stóp funduszy federalnych.
Chiny zaraportowały wczoraj najwyższą od kwietnia br. liczbę nowych zachorowań na Covid-19.
Polska: we wrześniu odnotowano większy, niż zakładano spadek deficytu na rachunku bieżącym.
Kotecki (RPP): przyspieszająca inflacja wymaga dalszych działań po stronie polityki pieniężnej.
Prezydent USA: nie uważam by Chiny miały wkrótce napaść na Tajwan.
Kalendarz Eko: PKB Polski w III kw., krajowa inflacja CPI (finalny wynik), niemiecki indeks ZEW, inflacja PPI w USA oraz wystąpienia publiczne trzech polityków Fed.

Za nami
   ● [USD]   Po największym od marca 2009, dwudniowym spadku dolara w końcówce poprzedniego tygodnia, w poniedziałek przyszedł czas na korektę (EUR/USD min. 1,0271). Analitycy agencji Reutersa uważają, że rynek przesadnie zareagował na czwartkową wiadomość o nadspodziewanym spadku inflacji w USA (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24). Członek zarządu Fed Christopher Waller przyznał w niedzielę, że CPI wynosząca 7,7% w październiku, wciąż jest „ogromna”. Ostrzegł, że Bank ma przed sobą jeszcze"długą drogę do przejścia" zanim zakończy cykl podwyżek stóp procentowych. Dodał, że „dopóki nie obniżymy inflacji punkt końcowy wciąż jest dość daleko”.   ● [ChRL]   Dodatkowym zmartwieniem dla walut rynków wschodzących (zwłaszcza dla juana) stała się najwyższa od kwietnia liczba nowych korona-zachorowań w Chinach (16.203 osób), która zmniejszyła nadzieje na szybkie odejście Pekinu od polityki „zero-Covid”. Makro-obciążeniem dla Renminbi stała się nocna informacja o zaskakującym spadku chińskiej sprzedaży detalicznej w październiku (-0,5% r/r vs prognoza 1%; poprzednio 2,5%).   ● [Ropa]   Pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna w Chinach i droższy dolar skutecznie obniżyły ceny ropy (Brent: -2,97%).   ● [PLN]   Straty złotego (EUR/PLN max. 4,7184, USD/PLN max. 4,5690) zamortyzowały dane o bilansie płatniczym Polski, które pokazały dużo większy, niż zakładano spadek deficytu na rachunku bieżącym we wrześniu (-1.561 mln EUR vs prognoza -3.000 mln EUR; poprzednio -3.332 mln EUR). Naszej walucie pomogły też słowa Ludwika Koteckiego z RPP o tym, że przyspieszająca inflacja wymaga dalszych działań po stronie polityki pieniężnej.   ● [EUR]   Z kolei wartości wspólnej waluty bronił wyższy od oczekiwań wynik produkcji przemysłowej w strefie euro we wrześniu (4,9% r/r vs prognoza 2,8%; poprzednio 2,8%). Jednocześnie do większych zakupów konkurencyjnego dolara zniechęcała wypowiedź członkini zarządu Fed Leal Brainard, że prawdopodobnie wkrótce odpowiednie będzie zmniejszenie tempa podwyżek stóp funduszy federalnych.

Przed nami
   ● [PL]   Dziś poznamy wstępne dane nt. wzrostu gospodarczego w Polsce w III kwartale. Ewentualny drugi z rzędu spadek (k/k) Produktu Krajowego Brutto oznaczałby że, polska gospodarka znalazła się w technicznej recesji, co mogłoby zdeprymować złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,5700). Natomiast mniej prawdopodobny wzrost PKB zmniejszyłby obawy przed stagflacją, co byłoby pokrzepiające dla naszego pieniądza (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,5000). Równocześnie (tj. o g. 10:00) GUS poda składowe rekordowej inflacji CPI w październiku i jej finalny wynik (wstępny 17,9% r/r).   ● [Fed]   W kontekście gry na spowolnienie tempa podwyżek stóp Fed w grudniu, warto dziś posłuchać popołudniowych wypowiedzi prezesa oddziału Rezerwy Federalnej z Filadelfii (Patricka Harkera) oraz członków zarządu Banku (Lisy Cook i Michaela Barr'a).   ● [Makro]   Na makro-agendzie graczy globalnych znajdują się dane nt. nastojów ekonomicznych w Niemczech (indeks ZEW), koniunktury gospodarczej w stanie Nowy Jork (indeks New York Empire State) oraz nt. inflacji cen producentów (PPI) w USA. Głosy z Fed za mniejszą podwyżką w przyszłym miesiącu oraz prognozowane wyższe wyniki makro zza Odry i niższe ze Stanów (w stosunku do poprzedniego miesiąca) będą sprzyjać euro i szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0420). Przeciwny splot ekonomiczny skieruje rynek EUR/USD z powrotem w stronę parytetu (najbliższy punkt wsparcia: 1,0270). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.