Nierozważne działanie dolara

 (poniedziałek, 7-11, 8:50)


 Rynek pracy USA: w październiku zatrudnienie w sektorze pozarolniczym było wyższe od prognoz, ale stopa bezrobocia nadspodziewanie wzrosła.
Amerykańska waluta ma za sobą najgorszą sesję od grudnia 2015.
Dolar zanotował największy dzienny spadek wobec juana od 2005.
Bloomberg: Pekin pracuje nad likwidacją kar dla linii lotniczych za sprowadzanie przypadków koronawirusa do kraju.
Wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu) osiągnął najniższy poziom od prawie dwóch miesięcy.
 Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów w strefie euro (Sentix). 

Za nami
   ● [USD]   Statystyki pokazują, że amerykańska waluta ma za sobą najgorszy dzień od grudnia 2015 (EUR/USD max. 0,9967). W piątek indeks dolara mierzący jego wartość względem największych konkurentów z G10 stopniał o 1,8% po tym jak październikowy raport Departamentu Pracy USA nakreślił obraz gospodarki, która choć tworzy miejsca pracy, to jednak spowalnia. Zwiększyło to oczekiwania rynkowe ws. mniejszych podwyżek stóp Fed. W poprzednim miesiącu przybyło 261 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (prognoza 200 tys.; poprzednio 315 tys.), ale stopa bezrobocia nadspodziewanie wzrosła (z 3,5% do 3,7%, wobec oczekiwanej 3,6%). W dodatku dynamika płacy godzinowej spadła z 5% r/r do 4,7%, co wg analityków jest początkowym symptomem zmniejszenia się presji cenowej. Komentując te wyniki, prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Richmond Thomas Barkin powiedział, że „rynek pracy pozostaje ciasny”, ale jest gotów działać bardziej „rozważnie” w kwestii tempa przyszłych podwyżek. W efekcie tych zdarzeń rynek swapów obniżył wycenę docelowego poziomu stóp Fed w czerwcu 2023 roku z 5,20% do 5,09%, co ucieszyło m.in. inwestorów z Wall Street (DJIA: +1,26%, S&P 500: +1,36%, Nasdaq: +1,28%).   ● [ChRL]   Dodatkowym źródłem globalnego optymizmu giełdowego (np. WIG20: +2,68%) były informacje o możliwym ponownym zluzowaniu obostrzeń covidowych w Chinach oraz o postępie w amerykańskim audycie chińskich firm technologicznych (mającym zapobiec ich wycofaniu z rynku akcji w USA). W piątek były główny epidemiolog chińskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób zapowiedział, że władze wprowadzą wkrótce znaczące zmiany w podejściu do walki z Covid-19. Ponadto agencja Bloomberga podała, że Pekin pracuje nad likwidacją kar dla linii lotniczych za sprowadzanie przypadków koronawirusa do kraju. Pod wpływem tych czynników kurs USD/CNY zanotował największy dzienny spadek od 2005 (-1,6%).   ● [Ropa, PLN]   Perspektywa odbicia drugiej największej gospodarki świata oraz mniejszego tempa zacieśniania amerykańskiej polityki pieniężnej podbiła ceny ropy (Brent: +4,12%) oraz notowania walut rynków wschodzących, w tym złotego (EUR/PLN min. 4,6761, USD/PLN min. 4,7015). Skalę optymizmu odzwierciedlał amerykański wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który w piątek osiągnął najniższą wartość od prawie dwóch miesięcy.

Przed nami
   [Sentix]   Dziś poznamy aktualne nastroje i poziom zaufania wśród inwestorów europejskich, obrazowane przez indeks Sentix. Prognozowany wzrost tego wskaźnika (1-szy od sierpnia br.) mógłby poprawić morale euro (punkt oporu EUR/USD: 0,9970) oraz jego sąsiadów z Regionu CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,7000). Jeśli jednak Sentix znów spadnie, wówczas waluty EU będą rozczarowane (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9900; punkty oporu EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,8000).   ● [Eko-tydzień]   Potencjalne zmiany na rynku PLN będą wytłumione oczekiwaniem na środową decyzję krajowej Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego (najbardziej prawdopodobne scenariusze opiszemy w środowym Alercie FX24). Dla inwestorów globalnych najważniejsze w tym tygodniu będą jutrzejsze wybory do Kongresu USA oraz czwartkowe dane o amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych (CPI). 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.