Dysonans monetarny

  (poniedziałek, 21-11, 8:50)


 Knot (ECB): tempo podwyżek stóp w strefie euro prawdopodobnie spadnie.
Collins (Fed): Bank może potrzebować kolejnej 75-punktowej podwyżki stóp, aby opanować inflację.
Rynek swapów ponownie zaczął wyceniać docelowy poziom stóp Fed powyżej 5%.
Ceny ropy osiągnęły najniższy poziom od końca września br.
Kalendarz Eko: w tym tygodniu dane z Polski o inflacji PPI, płacach, produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej.

Za nami
W piątek kursy walut podążały za narracją z Europejskiego Banku Centralnego oraz z Banku Rezerwy Federalnej.   ● [ECB]   Notowania euro powędrowały na południe po słowach Członka Rady Prezesów ECB Klaasa Knota, że tempo podwyżek stóp prawdopodobnie spadnie. Jego głos był tym donośniejszy, że dotychczas uważano go za jednego z najbardziej zagorzałych zwolenników agresywnego zacieśniania polityki monetarnej w Eurolandzie.   ● [Fed]   Za to dolarowi (EUR/USD min. 1,0253) sprzyjała wypowiedź prezes oddziału Fed w Bostonie Susan Collins, że Bank może potrzebować kolejnej 75-punktowej podwyżki stóp, aby opanować inflację. Pod wpływem ostatnich, jastrzębich sygnałów z FOMC rynek swapów znów wycenia docelowy poziom oprocentowania funduszy federalnych w przyszłym roku powyżej 5%. Podobną diagnozę postawił amerykański rynek obligacji. Dochodowość 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o 5 punktów bazowych do 3,823%. Rentowność bardziej wrażliwych na politykę pieniężną dwulatków wzrosła jeszcze więcej (o 7,7 punktów bazowych) do 4,531%. Największa od lutego 1982 inwersja amerykańskiej krzywej dochodowości jest odczytywana jako zapowiedź recesji za oceanem.   ● [Ropa]   Pesymistyczne perspektywy ekonomiczne największej gospodarki świata oraz obawy, że gwałtowny wzrost liczby nowych korona-zachorowań w Chinach zniweczy plany złagodzenia restrykcyjnych ograniczeń za Wielkim Murem, obniżyły ceny ropy do najniższego poziomu od końca września br.   ● [PLN]   Wobec braku impulsów wewnętrznych złoty pozostawał przyklejony do eurodolara (EUR/PLN min. 4,6938, USD/PLN max. 4,5912). 

Przed nami
   ● [PL]   Rozpoczynający się tydzień przyniesie wiele publikacji makroekonomicznych z Polski, które pokażą jak nasza gospodarka radzi sobie na początku ostatniego kwartału tego roku. W najbliższych dniach poznamy październikowe dane nt. inflacji PPI, produkcji przemysłowej, przeciętnych wynagrodzeń (we wtorek) oraz sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-remontowej (w środę). Natomiast w czwartek opublikowane zostaną listopadowe wartości krajowych wskaźników nastrojów konsumentów BWUK i WWUK. Jeśli wyniki okażą się lepsze od prognoz pokrzepią złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,5000), a gdy będą gorsze odbiorą mu mocy (punkty oporu EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,6000).   ● [PMI, Fed]   Gracze globalni odliczają już dni do środowej publikacji indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu i USA w listopadzie oraz zapisu z ostatniego posiedzenia Fed. Wyższa aktywność firm ze strefy euro zagra na korzyść wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0335), a lepsze dane ze Stanów oraz jastrzębi protokół zapunktują dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0250), który ma przed sobą skrócony tydzień ze względu na czwartkowe Święto Dziękczynienia za oceanem. Ostatnie wydarzenia k/ Hrubieszowa pokazały też, że nie można zapominać o ryzykach związanych z wojną toczącą się w sąsiedniej Ukrainie. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.