Rada polityki poziomej

  (piątek, 10-11, 8:50)


 Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian.
Cena Bitcoina osiągnęła najniższy poziom od listopada 2020.
Bloomberg: Stany Zjednoczone oraz Rosja wznowią rozmowy nuklearne.
Kalendarz Eko: inflacja CPI z USA, wystąpienia publiczne trzech polityków Fed oraz konferencja prezesa NBP.

Za nami
   ● [RPP]   W środę inwestorzy z rynku PLN musieli długo czekać na informacje z zakończonego wczoraj, posiedzenia krajowej Rady Polityki Pieniężnej. Analitycy do samego końca zastanawiali się jaki będzie jego finał. Po rekordowo długiej debacie, RPP postanowiła utrzymać stopę referencyjną NBP bez zmian (6,75%), co rozczarowało złotego (EUR/PLN max. 4,7225, USD/PLN max. 4,7198), gdyż część inwestorów spodziewała się 25-punktowej podwyżki. W komunikacie napisano, że „spodziewane osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki, wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne, będzie wpływać ograniczająco na globalną inflację i ceny surowców". Z najnowszych projekcji makroekonomicznych NBP wynika, że w tym roku i w kolejnych dwóch latach ceny w naszym kraju będą rosły szybciej, a gospodarka wolniej, niż przewidywała prognoza z lipca.   ● [USD]   Polskiej walucie zaszkodził również globalny wzrost awersji do ryzyka (DJIA: -1,95%), który premiował bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 0,9993). Niepokój wśród inwestorów wzbudziły doniesienia, że krypto-giełda Binance wycofała się z przejęcia FTX po przyjrzeniu się finansom firmy, co wywołało kolejną lawinę wyprzedaży na rynku krypto-walut. Perspektywa upadku jednego z największych organizatorów krypto-rynku na świecie sprawiła, że wartość Bitcoina po raz pierwszy od listopada 2020 spadła poniżej granicy 16 tysięcy USD.   ● [Ropa]   Stopniały także ceny ropy po informacji o nadspodziewanym wzroście zapasów tego surowca za oceanem w pośrednim tygodniu (3,92 mln brk vs prognoza 1,4 mln; poprzednio -3,12 mln). Zielonej walucie sprzyjał też lepszy od oczekiwań wynik Demokratów, we wtorkowych wyborach do Kongresu USA, który może im pozwolić utrzymać kontrolę nad Senatem i agendą prezydenta Bidena przez pozostałe dwa lata jego kadencji. Finalne wyniki amerykańskiego głosowania poznamy dopiero za kilka dni lub nawet tygodni. 

Przed nami

   ● [CPI USA]   Dziś inwestorzy fokusują się na publikacji danych o amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych. Rynek spodziewa się spadku cenowej dynamiki zarówno w ujęciu zasadniczym jak i bazowym, co może być argumentem za zwiększeniem zakładów na mniejszą (o 50 pb.) podwyżką stóp Fed w grudniu (obecnie 56,8% szans wg narzędzia FedWatch). W tym scenariuszu gracze walutowi będą sprzedawać dolary (punkt oporu EUR/USD: 1,0100) i kupować wyżej oprocentowane pieniądze krajów z G10 i rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,6400). W przypadku wzrostu wskaźnika CPI rynek zacznie się bardziej pozycjonować pod kolejną 75-podwyżkę, co byłoby z korzyścią dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9980) i tym samym ze szkodą dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,7500).   ● [FED, RPP]   W dalszej części dnia warto posłuchać prezesów oddziałów Rezerwy Federalnej w Filadelfii (Patricka Harkera), Dallas (Lorie Logan) i w Kansas City (Esther George), którzy będą mogli skomentować poznane przez nich wcześniej dane o inflacji. Na lokalnej scenie wystąpi prezes NBP Adam Glapiński, który być może wyjaśni przyczyny wczorajszej decyzji RPP o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.