Bolesne pogorszenie?

 (wtorek, 22-11, 8:50)


 Chiny: w weekend zgłoszono pierwsze od pół roku zgony spowodowane zachorowaniem na Covid-19.
Litwiniuk (RPP): w I kwartale 2023 roku inflacja w Polsce może przekroczyć 20%.
Niemcy: w październiku odnotowano pierwszą od maja 2020 deflację cen producentów (w ujęciu miesięcznym).
WSJ: OPEC rozważa wzrost wydobycia ropy do 500 tys. baryłek dziennie.
Daly (Fed): Bank musi uważać, aby uniknąć „bolesnego pogorszenia koniunktury”.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. inflacji PPI, produkcji przemysłowej oraz przeciętnych wynagrodzeń, a także wystąpienia publiczne trzech polityków Fed.


Za nami
   ● [ChRL]   Weekendowa wiadomość o pierwszych od maja korona-zgonach w Chinach zwiększyła obawy przed utrzymaniem polityki zero-Covid i opóźnieniem ponownego otwarcia drugiej największej gospodarki świata. W dodatku w niedzielę Pekin zaraportował najwyższą od 1 września 2021 liczbę nowych korona-zachorowań (951 osób), a stołeczne władze ostrzegły, że czeka je najcięższa próba pandemii COVID-19, zamykanie firm i szkół w najbardziej dotkniętych dzielnicach oraz zaostrzanie zasad wjazdu do miasta. W poniedziałek reakcją rynków finansowych na informacje zza Wielkiego Muru była globalna zniżka cen akcji (HSI: -1,87%, WIG20: -1,27%, Nasdaq: -1,09%), walut rynków wschodzących oraz ropy.   ● [Ropa]   Czarne złoto pogłębiło swój spadek do najniższego poziomu od styczna br., po tym, jak dziennik Wall Street Journal podał, że Arabia Saudyjska oraz inni członkowie OPEC rozmawiają nt. zwiększenia wydobycia do 500 tys. baryłek dziennie (co nota bene zostało wkrótce potem zdemontowane przez Rijad).   ● [RPP]   Lokalnym zmartwieniem dla złotego (EUR/PLN max. 4,7163, USD/PLN max. 4,6075) stały się słowa Przemysłowa Litwiniuka z RPP, że w I kwartale przyszłego roku inflacja w Polsce może przekroczyć 20%.   ● [USD, EUR]   Na drugim biegunie znalazł się bezpieczny dolar. Zniżce kursu EUR/USD (min. 1,0223) sprzyjał pierwszy od maja 2020 spadek cen producentów w Niemczech (-4,2% m/m vs prognoza 1%; poprzednio 2,3%), który daje argument politykom ECB do zmniejszenia tempa podwyżek stóp procentowych w grudniu. Podobna groźba zawisła niedługo potem nad dolarem po wystąpieniu prezes oddziału Fed w San Francisco Mary Daly, która opowiedziała się za mniejszą podwyżką stóp w grudniu. Jej zdaniem Bank musi uważać, aby uniknąć „bolesnego pogorszenia koniunktury”.

Przed nami
   ● [GUS]   W oczekiwaniu na mecz Polska - Meksyk (o g. 17:00) polscy inwestorzy będą emocjonować się nowymi danymi GUS nt. inflacji PPI, produkcji przemysłowej oraz przeciętnych wynagrodzeń w październiku (o g. 10:00). Wyniki gorsze od prognoz ekonomicznych mogą zwiększyć obawy przed gwałtownym spowolnieniem gospodarczym w naszym kraju, co podkopałoby wiarę w złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,6300). Natomiast lepsze zwiększą szanse na utrzymanie łagodnego tempa spadku dynamiki polskiego PKB w IV kw., co mogłoby zwiększyć doping dla PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,5000).   ● [Fed]   Na rynku EUR/USD kierunek zmian wyznaczą politycy Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej głos zabiorą prezesi oddziałów Fed w Cleveland (Loretta Mester) w Kansas City (Esther George) oraz w St. Louis (James Bullard). Kolejne komentarze, opowiadające się za zmniejszeniem tempa podwyżek stóp, będą szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0300), a wypowiedzi akcentujące ich wyższy poziom docelowy go podbudują (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0220). Oprócz danych GUS oraz wystąpień publicznych członków FOMC w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się także: decyzja Narodowego Banku Węgier ws. stóp procentowych (rynek oczekuje utrzymania statusu quo) oraz amerykański indeks Fed z Richmond (analitycy przewidują wzrost z -10 pkt w październiku do -6 pkt w listopadzie).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.