400 mln Chińczyków i 21,1% PKB ChRL pod specjalnym nadzorem

 (poniedziałek, 28-11, 8:50)


 Chiny: liczba nowych korona-zachorowań osiągnęła najwyższy poziom od początku pandemii.
Niemcy: finalne dane nt. PKB w III kw. pokazały wyższy od oczekiwań wzrost gospodarczy.
Reuters: o co najmniej 30% może spaść produkcja iPhone’ów w największej chińskiej fabryce Foxconn.
Japonia: w listopadzie ceny konsumpcyjne w Regionie Tokio wzrosły w najszybszym tempie od 40 lat.
Kalendarz Eko w tym tygodniu: inflacja w Polsce (śr.) i Eurolandzie (śr.) oraz raport Departamentu Pracy USA (pt.).

Za nami
   ● [PLN]   Miniony tydzień zakończył się pomyślnie dla złotego (EUR/PLN min. 4,6825, USD/PLN min. 4,4993). Naszej walucie pomogły dane nt. PKB Niemiec, które finalnie pokazały, że w III kwartale gospodarka naszego największego partnera handlowego urosła bardziej, niż zakładano (1,2% r/r vs prognoza 1,1%; poprzednio 1,7%). PLN podążał również za kolejną wzrostową sesją na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W efekcie jej flagowy indeks WIG20 zanotował szósty wzrostowy tydzień z rzędu. Zyski złotego limitowały jednak obawy inwestorów o nadmierne wydatki amerykańskich konsumentów w Black Friday (napędzające inflacje i kolejne podwyżki Fed) oraz o pogarszającą się sytuację epidemiologiczną w Chinach (w wyniku której juan zanotował drugi spadkowy tydzień z rzędu).   ● [ChRL]   Dziś rano chińska służba zdrowia zaraportowała najwyższą od początku pandemii liczbę nowych korona-zachorowań (40 347). Według analityków banku Nomura korona-restrykcje dotykają obecnie ponad 400 mln Chińczyków i podmioty odpowiedzialne za 21,1% chińskiego PKB. Agencja Reutersa ostrzegła, że z powodu rygorystycznych zasad kwarantanny oraz strajków w fabryce Foxconn w Zhengzhou, produkcja iPhone’ów może spaść o co najmniej 30%.   ● [Wall Street, USD]   Groźba takiego scenariusza obniżyła w piątek ceny akcji Apple o 2%, co z kolei przełożyło się na spadek technologicznego Nasdaqa o 0,52%. Wzrost awersji do ryzyka premiował bezpiecznego dolara. Kurs EUR/USD powrócił poniżej granicy 1,04 (min. 1,0341).   ● [JPY]   Z kolei rynek USD/JPY wzrósł do max. 139,60 po wiadomości, że w listopadzie ceny konsumpcyjne w Regionie Tokio wzrosły w najszybszym tempie od 40 lat (3,6% r/r), sygnalizując rosnącą presję inflacyjną w Japonii.   ● [Ropa]   Obawy o popyt na ropę w Chinach oraz wewnątrzunijne negocjacje nt. obniżenia limitu na cenę tego surowca z Rosji, nadszarpnęły wartość czarnego złota o 2%.

Przed nami
Rozpoczynający się tydzień przyniesie publikacje arcyważnych danych z Polski, z Eurolandu i z USA, które mogą wpłynąć na grudniowe decyzje RPP, ECB i Fed.   ● [PLN]   Gracze z rynku PLN czekają na środowe ogłoszenie wstępnego wyniku krajowego wskaźnika cen i usług konsumpcyjnych w listopadzie. Jego ew. spadek może dać argument Radzie Polityki Pieniężnej za wydłużeniem pauzy w obecnym cyklu normalizacji stóp, a wzrost za wznowieniem podwyżek. Pierwszy scenariusz może zawieść posiadaczy złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,5500), a drugi ich ucieszyć (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,4700).   ● [EUR,USD]   Na rynkach globalnych największe zainteresowanie budzą środowe dane o inflacji HICP w strefie euro oraz piątkowy raport Departamentu Pracy USA. Prognozowany spadek dynamiki wzrostu cen w strefie euro może zachęcić Europejski Bank Centralny do mniejszej podwyżki stóp w grudniu, co byłoby ze szkodą dla wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0430). Z kolei kolejne niepokojące sygnały z amerykańskiego rynku pracy (w stylu ostatniego raportu jobless claims) mogą zmusić Bank Rezerwy Federalnej do zmniejszenia tempa podwyżek stóp Fed w przyszłym miesiącu, co uruchomiłoby negatywny scenariusz dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0330).   ● [UKR, Covid-19]   Z radarów inwestycyjnych nie można stracić bieżących informacji dot. wojny w Ukrainie oraz korona-sytuacji w Chinach.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.