Zero-Covid - Reaktywacja

  (wtorek, 8-11, 8:50)


 Pandemia: liczba nowych korona-zachorowań w Chinach osiągnęła najwyższy poziom od pół roku.
Chiny: w październiku eksport spadł po raz pierwszy od maja 2020.
Niemcy: we wrześniu produkcja przemysłowa wzrosła bardziej od prognoz.
Sentix: w listopadzie nastroje inwestorów ze strefy euro nadspodziewanie poprawiły się.
Kurs EUR/USD zameldował się powyżej parytetu.
Kalendarz Eko: wybory „połówkowe” do Kongresu USA oraz sprzedaż detaliczna w strefie euro. 


Za nami
   ● [ChRL]   W poniedziałek inwestorzy stali się bardziej ostrożni w ocenie szans na szybkie epidemiologiczne otwarcie chińskiej gospodarki. Ich optymizm przygasł po tym, jak w weekend chińska służba zdrowia zaraportowała najwyższą od pół roku liczbę nowych korona-zachorowań (4610) oraz zapowiedziała utrzymanie polityki „zero-covid”. Wg analityków banku Goldman Sachs, Chiny otworzą się dopiero za kilka miesięcy gdyż wskaźniki szczepień osób starszych pozostają niskie, a wskaźniki śmiertelności wśród osób nieszczepionych wydają się wysokie. Makro-zmartwieniem za Wielkim Murem stały się październikowe dane nt. handlu zagranicznego, które pokazały pierwszy od maja 2020 spadek chińskiego eksportu. Negatywne informacje z drugiej gospodarki świata zmartwiły juana (USD/CNH max. 7,2544) oraz obniżyły ceny ropy (Brent: -0,66%).   ● [PLN]   Makro-ratunkiem dla złotego (EUR/PLN min. 4,6700, USD/PLN min.  4,6563) stał o większy, niż zakładano wzrost produkcji przemysłowej w Niemczech (0,6% m/m we IX vs prognoza 0,2%; poprzednio -1,2%), czyli u naszego najważniejszego partnera handlowego. Dodatkowym źródeł optymizmu PLNa była wiadomość o nadspodziewanej poprawie nastrojów inwestorów ze strefy euro. W listopadzie indeks Sentix odbił z -38,3 pkt do -30,9 pkt; podczas gdy rynek spodziewał się jego wzrostu do -35 pkt. Warto odnotować, że była to pierwsza, miesięczna zwyżka tego wskaźnika od sierpnia br. Pod wpływem tych danych kurs EUR/USD zameldował się powyżej parytetu (max. 1,0032).   ● [USD, Wall Street]   Jednocześnie amerykańskiej walucie szkodził spodziewany wynik dzisiejszych wyborów do Kongresu (dający kontrolę nad nim Republikanom). Tani dolar i wybory sprzyjały wzrostowi cen akcji na Wall Street (DJIA: +1,31%, S&P 500: +0,96%, Nasdaq: +0,85%), gdyż ew. podział władzy mógłby wprowadzić większą równowagę w polityce fiskalnej.

Przed nami
   ● [Wybory w USA]   Dziś wybory do Kongresu USA, których stawką jest kontrola Senatu i Izby Reprezentantów. Obecnie rządzą w nich Demokraci, ale z uwagi na rekordowo wysoką inflację w Stanach oraz na niską aprobatę Amerykanów dla prezydentury Bidena (od roku <50%), politolodzy spodziewają się zmiany układu sił.   ● [Scenariusze dla USD]   Wg analityków taki stan rzeczy może zaszkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0050), gdyż wygrana Republikanów i podzielona władza ograniczy wydatki fiskalne, co z kolei obniży perspektywy inflacji i tym samym oczekiwania ws. skali przyszłych podwyżek stóp Fed. W przypadku wygranej Demokratów należy się liczyć z odwrotną reakcją zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9970). Bez względu na to, jak wybiorą Amerykanie złoty oraz pozostałe waluty rynków wschodzących znajdą się na przeciwnym biegunie rynkowym wobec rywala z USA (EUR/PLN punkt wsparcia: 4,6700, punkt oporu: 4,7400; USD/PLN punkt wsparcia: 4,6500, punkt oporu: 4,7500).   ● [Makro]   Spośród wydarzeń stricte makroekonomicznych na dziś zaplanowano publikacje danych o sprzedaży detalicznej w strefie euro. Rynek oczekuje wzrostu z -0,3% m/m w sierpniu do +0,3% we wrześniu.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.