Hamowanie makro-monetarne

  (czwartek, 24-11, 8:50)


 Polska: w październiku wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych był najniższy od kwietnia 2021.
Rynek Pracy USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najwyższa od sierpnia br.
W listopadzie amerykański indeks PMI dla sektora przemysłu osiągnął najniższą wartość od maja 2020.
Protokół Fed: większość członków FOMC opowiedziała się za spowolnieniem tempa podwyżek stóp.
Kalendarz Eko: polskie wskaźniki nastrojów konsumentów BWUK i WWUK, niemiecki indeks IFO oraz protokół ECB.

Za nami
   ● [PL]   W środę polska gospodarka wysłała inwestorom kolejny antyinflacyjny sygnał. Jego źródłem był najniższy od kwietnia 2021 wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w październiku (0,7% r/r vs prognoza 3,2%; poprzednio 4,1%). Wynikająca z tych danych perspektywa wyhamowania inflacji ucieszyła złotego (EUR/PLN min. 4,6927, USD/PLN min. 4,5011). Za dobrą monetę dla PLNa inwestorzy wzięli także informacje o nadspodziewanym wzroście krajowej produkcji budowlano-montażowej w poprzednim miesiącu (3,9% r/r vs prognoza 0,9%; poprzednio 0,3%).   ● [PMI]   Pozytywnie na wartość naszego pieniądza oddziaływały również wyższe od oczekiwań wyniki indeksów PMI dla krajów Eurolandu. Ziarno rynkowego optymizmu zasiał pierwszy od maja br. wzrost wskaźnika dla niemieckiego sektora przemysłu. Jednocześnie konkurencyjnemu dolarowi zaszkodził najniższy od maja 2020 wynik analogicznego indeksu amerykańskiego (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [USA]   Innym makro-obciążeniem dla zielonej waluty była najwyższa od sierpnia br. ilość osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (240 tys. vs prognoza 225 tys.; poprzednio 223 tys.). Co gorsza liczba kontynuowanych wniosków wzrosła do najwyższego poziomu od marca (1,551 mln). Wieczorem kurs EUR/USD sforsował barierę 1,04 (max. 1,0449), po tym jak zapis z ostatniego posiedzenia Fed pokazał, że większość członków Komitetu opowiedziała się za spowolnieniem tempa podwyżek stóp. Gołębia treść protokołu obniżyła rentowność amerykańskich obligacji (10-letnie: min. 3,689%) oraz podbiła ceny akcji na Wall Street (DJIA: +0,28%, S&P 500: +0,59%, Nasdaq: +0,99%).

Przed nami
   ● [GUS]   Dziś zobaczymy jak najwyższa od 1996 roku inflacja wpływa na nastroje polskich konsumentów. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam wskaźniki BWUK i WWUK. Ich możliwy dalszy spadek (w stosunku do poprzedniego miesiąca) może przywrócić awersję inwestorów do złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,6000), a ewentualny wzrost zwiększyć apetyt na niego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,5000).   ● [IFO]   Polskiej walucie mógłby również pomóc potencjalny wzrost indeksu IFO, który zobrazuje aktualne nastroje niemieckich przedsiębiorców, czyli naszych największych partnerów handlowych.   ● [ECB]   W drugiej części dnia poznamy jeszcze zapis ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, który może nam dostarczyć nowych wskazówek ws. dalszej ścieżki normalizacji polityki pieniężnej w strefie euro. Jastrzębi protokół (sygnalizujący możliwość kolejnej 75-punkowej podwyżki stóp ECB w grudniu) oraz wysoki IFO będą wodą na młyn euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0450). Jeżeli jednak w dokumencie pojawią się sugestie o zmniejszeniu tempa podwyżek stóp wówczas wspólna waluta może znaleźć się w odwrocie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0350).   ● [Święto Dziękczynienia w USA]   Zmiany na rynkach EUR/USD i USD/PLN mogą być ograniczone ze względu na dzisiejszą nieobecność inwestorów amerykańskich, którzy obchodzą Święto Dziękczynienia.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.