Fed mierzy wyżej

 (czwartek, 3-11, 8:50)


 Fed dokonał czwartej z rzędu, 75-punktowej podwyżki stóp i zasygnalizował możliwość zmniejszenia tempa zacieśniania polityki w grudniu.
USA: w październiku zatrudnienie w sektorze prywatnym (wg ADP) nadspodziewanie wzrosło.
Euroland: w poprzednim miesiącu aktywność firm z sektora przemysłu była najniższa od początku pandemii.
RMF FM: rząd RP nie złożył jeszcze pierwszego wniosku o wypłatę funduszy z KPO.
Polska: w październiku tempo spadku zatrudnienia oraz nowych zakupów w sektorze przemysłu było najszybsze od niemal dwóch i pół roku.
Kalendarz Eko: Decyzja Banku Anglii ws. stóp oraz dane z USA nt. nowych wniosków o zasiłek, handlu zagranicznego, zamówień w przemyśle i aktywności w sektorze usług.


Za nami
   ● [Fed]   W środę wydarzeniem ekonomicznym numer jeden było posiedzenie amerykańskiego banku centralnego, które zakończyło się szóstą podwyżką stóp w obecnym cyklu i czwartą kolejną o 75 pb. Taka decyzja była oczekiwana i zdyskontowana przez rynki finansowe, dlatego zainteresowanie inwestorów skupiło się na tym co Fed zrobi w grudniu. Od prawie dwóch tygodni wśród analityków i ekonomistów trwały ożywione dyskusje na temat możliwego zmniejszenia tempa normalizacji stóp w przyszłym miesiącu. Z lektury komunikatu wydanego przez decydujący w tej sprawie Komitet Operacji Otwartego Rynku oraz z konferencji przewodniczącego Powella wynika, że Bank rozważa taką możliwość. Naturalną reakcją rynku walutowego na tę informację było osłabienie dolara (EUR/USD max. 0,9976). Jednak zielona waluta zredukowała straty po słowach Powella, że dane od ostatniego posiedzenia sugerują, iż docelowy poziom stóp funduszy federalnych będzie wyższy, niż sądziliśmy. W dodatku przyznał, że jest jeszcze „bardzo przedwcześnie”, aby rozważyć pauzę w podwyżkach. Pod wpływem tych wypowiedzi amerykańskie indeksy giełdowe powędrowały „na południe” (DJIA: -1,55%, S&P 500: -2,50%, Nasdaq: -3,36%), a rentowności obligacji USA w górę (np. 10-letnie: max. 4,145%).   ● [ADP]   Makro-wsparciem dla dolara (EUR/USD min. 0,9773) stał się wyższy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym wg ADP (239 tys. w X vs prognoza 195 tys.; poprzednio: 192 tys.).   ● [PMI]   Z kolei zyski walut EU (EUR/PLN min. 4,6957, USD/PLN min. 4,7121) limitowała wiadomość o najniższej od początku pandemii aktywności firm przemysłowych ze strefy euro w październiku (PMI: 46,4 vs prognoza 46,6 pkt; poprzednio 48,4 pkt). Lokalnym źródłem makro-niepokoju złotego stał się niższy od oczekiwań wynik indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu (42 pkt w X vs prognoza 42,5 pkt; poprzednio: 43 pkt), który wynikał ze spadku produkcji oraz nowych zamówień. Co gorsza tempo spadku zatrudnienia oraz nowych zakupów było najszybsze od niemal dwóch i pół roku.   ● [KPO]   Naszej walucie nie pomagał także news RMF FM, że rząd RP nie złożył jeszcze pierwszego wniosku o wypłatę funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Wcześniej premier Morawiecki zapewniał, że wniosek trafi do Brukseli do końca października br.

Przed nami
   ● [BoE]   Dziś największe emocje budzi decyzja Banku Anglii ws. stóp procentowych. Rynek spodziewa się 75-punkowej podwyżki w listopadzie oraz 50-punktowej w grudniu. Zapowiedź zmniejszenia tempa normalizacji stóp przez kolejny duży bank centralny powinna sprzyjać złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,7000), natomiast zasygnalizowanie przez niego utrzymania agresywnego tempa zacieśniania polityki może zaszkodzić naszej walucie (punkty oporu EUR/PLN: 4,7400, USD/PLN: 4,8000).   ● [USA]   Na rynku bazowym EUR/USD azymut notowań wyznaczą dane z USA nt. planowanych zwolnień pracowników amerykańskich firm (raport Challengera), nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, handlu zagranicznego, zamówień w przemyśle oraz aktywności w sektorze usług (indeksy PMI, ISM). Lepsze od prognoz wyniki zza oceanu poprawią pozycję wyjściową dolara przed jutrzejszymi payrolls'ami (punkt wsparcia EUR/USD: 0,9750), a słabsze ją pogorszą (punkt oporu EUR/USD: 0,9830).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.