Fed potrzebuje dobrej inflacji

  (środa, 22-05, 8:50)


 Strefa euro: w marcu odnotowano poprawę bilansu płatniczego oraz handlu zagranicznego.
 Narodowy Bank Węgier dokonał 50-punktowej obniżki stóp MNB.
 Waller (Fed): Bank potrzebuje „kilku miesięcy” dobrej inflacji, zanim obniży stopy procentowe.
 Cena Bitcoina po raz pierwszy od ponad miesiąca znalazła się powyżej granicy 70 tys. USD.
 Kalendarz Eko: dane z Polski nt. produkcji przemysłowej, przeciętnego wynagrodzenia, zatrudnienia, inflacji PPI i nastrojów konsumentów oraz protokół Fed.

Za nami
We wtorek kurs EUR/PLN ponownie odbił się od bariery technicznej 4,25 (max. 4,2596).   ● [€Z]   Jego trend spadkowy przystopowały lepsze od prognoz dane ze strefy euro nt. bilansu płatniczego oraz handlu zagranicznego w marcu, które odebrano na korzyść wspólnej waluty.   ● [MNB]   Jednocześnie do nowych zakupów złotego i innych walut z Regionu CEE (zwłaszcza forinta) zniechęcała decyzja decyzja Narodowego Banku Węgier o 50-punktowej obniżce stóp procentowych MNB.   ● [Fed]   Za to wsparciem dla konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,0842) stały słowa członka zarządu Fed Christophera Wallera, że Bank potrzebuje „kilku miesięcy” dobrej inflacji, zanim obniży stopy procentowe.   ● [Krypto-waluty]   Udany dzień mają za sobą posiadacze krypto-walut, które zdrożały po doniesieniach agencji Bloomberga, że proces składania wniosków o zatwierdzenie ETF-ów typu spot na Ethereum nabiera tempa. Po miesiącach wątpliwości podnoszonych przez samych dostawców funduszy, którzy spodziewali się odrzucenia aplikacji, analitycy oceniają szansę na zatwierdzenie nowych instrumentów pochodnych, bazujących na krypto-walucie na 75% i spodziewają się, że dojdzie do tego już 23 maja. W efekcie Bitcoin po raz pierwszy od ponad miesiąca zameldował się powyżej granicy 70 tysięcy USD.

Przed nami
   ● [GUS]   Środa przyniesie wiele publikacji makroekonomicznych z Polski, które pokażą jak krajowa gospodarka zaczęła II kwartał. Równocześnie o godzinie 10:00 poznamy kwietniowe dane nt. inflacji PPI, produkcji przemysłowej oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, a także aktualne nastroje konsumentów. Lepsze od prognoz wyniki dodadzą mocy złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,9000), a gorsze mogą go zawrócić ze ścieżki wzrostowej (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,000).   ● [Protokół Fed]   Inwestorzy globalni czekają na publikacje zapisu z ostatniego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Jastrzębi protokół (sugerujący tylko jedną obniżkę stóp Fed w tym roku) pomoże dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800), a gołębi (sygnalizujący możliwość dwóch cięć) wytrąci mu z ręki argumenty do umocnienia (punkt oporu EUR/USD: 1,0900).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.