Mniejsze przekonanie

 (środa, 15-05, 8:50)


 Niemcy: w maju indeks nastojów ekonomicznych ZEW osiągnął najwyższy wynik od lutego 2022.
 NBP: w marcu miał miejsce nadspodziewany spadek salda na polskim rachunku bieżącym.
 USA: w kwietniu inflacja PPI wzrosła (w ujęciu miesięcznym) bardziej niż wskazywały prognozy.
 Kalendarz Eko: PKB Polski w I kw., inflacja CPI w USA oraz amerykańska sprzedaż detaliczna.

Za nami
We wtorek na rynku walutowym utrzymywały się pro-złotówkowe nastroje (EUR/PLN min. 4,2658, USD/PLN min. 3,9404).   ● [ZEW]   PLN oraz inne waluty EU skorzystały na wiadomości o najlepszych od lutego 2022 nastrojach ekonomicznych w Niemczech. W maju indeks ZEW wystrzelił do poziomu 47,1 pkt (z 42,9 pkt w kwietniu), podczas gdy oczekiwano wzrostu do 46,2 pkt. Prezes instytutu Achim Wambach powiedział, że po silniejszym niż oczekiwano wzroście niemieckiej gospodarki w I kwartale zarówno ocena obecnej sytuacji, jak również oczekiwania gospodarcze stały się korzystniejsze.   ● [PL]   Zyski złotego przycięła informacja o nieoczekiwanym spadku salda na polskim rachunku bieżącym Polski w marcu (325 mln EUR vs prognoza 650 mln EUR; poprzednio 511 mln EUR).   ● [USA]   Jednocześnie wsparciem dla konkurencyjnego dolara stały się dane o amerykańskiej inflacji PPI w kwietniu, które pokazały jej nadspodziewany wzrost w ujęciu miesięcznym (0,5% m/m vs prognoza 0,3%; poprzednio -0,1%). Prezes Fed Jerome Powell powiedział wczoraj, że jego przekonanie o spadku inflacji jest teraz mniejsze niż było wcześniej.

Przed nami
Dziś super środa ekonomiczna.   ● [PL]   Już o godzinie 10:00 GUS poda wstępny wynik polskiego PKB w I kwartale. Analitycy spodziewają się wzrostu jego dynamiki, co może dodać animuszu złotemu (punkty wparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,9000). W przypadku negatywnej makro-niespodzianki kursy EUR/PLN i USD/PLN mogłyby powrócić w stronę najbliższych punktów oporu odpowiednio 4,30 i 4,00.   ● [USA]   Po południu rynki walutowe będą podążać za arcyważnymi danymi z USA o inflacji CPI oraz o sprzedaży detalicznej w kwietniu. Wyższe wyniki zmniejszą szanse na tegoroczne obniżki stóp Fed, co byłoby pozytywne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0730) oraz negatywne dla jego rywali z G10 i z rynków wschodzących. Z kolei niższe dane byłyby argumentem dla członków FOMC za szybszymi cięciami, a dla inwestorów za sprzedażą zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0830) i zakupem relatywnie wyżej oprocentowanych aktywów, w tym PLNa.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.