Węgierskie tąpnięcie

  (środa, 8-05, 8:50)


 Niemcy: w marcu odnotowano niespodziewany spadek zamówień w przemyśle.
 Kashkari (Fed): Bank może utrzymać wyższe stopy Fed do końca roku.
 Strefa euro: w marcu sprzedaż detaliczna nieoczekiwanie wzrosła.
Węgry: w marcu produkcja przemysłowa nadspodziewanie spadła.
 Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne Jeffersona, Collins i Cook z Fed.

Za nami
   ● [DE]   Początek wtorkowej sesji przyniósł rozczarowującą informację o niespodziewanym spadku zamówień w niemieckim przemyśle w marcu (-0,8% m/m vs prognoza 0,4%; poprzednio -0,4%). Co gorsze dla złotego (EUR/PLN max. 4,3186, USD/PLN max. 4,0170) dane nt. handlu zagranicznego Niemiec pokazały, że w marcu eksport z Polski do naszego największego partnera handlowego spadł aż o 11,% r/r (do 6,74 mld EUR).   ● [Fed]   Dodatkowym obciążeniem dla PLNa i innych walut rynków wchodzących stała się wypowiedź prezesa oddziału Rezerwy Federalnej w Minneapolis Neela Kashkari'ego, że Bank może utrzymać wyższe stopy Fed do końca roku.    ● [€Z]   Pozycji walut EU broniła wiadomość o niespodziewanym wzroście sprzedaży detalicznej w strefie euro w marcu (0,7% r/r vs prognoza -0,2%; poprzednio: -0,5%).   ● [Giełdy]   Wsparciem dla euro oraz walut z regionu CEE okazała się także wzrostowa sesja na europejskich giełdach. Na GPW szczególnie dobrze radziły sobie spółki energetyczne. Akcje PGE podskoczyły wczoraj o 5,25%, po słowach minister przemysłu RP Marzeny Czarneckiej, że Skarb Państwa jest zainteresowany nabyciem aktywów węglowych od spółek energetycznych.

Przed nami
  
● [Fed]   W kontekście wzrostu oczekiwań na tegoroczne obniżki stóp Fed, dziś warto posłuchać wystąpień publicznych: członków zarządu Banku Rezerwy Federalnej Philipa Jeffersona i Lisy Cook oraz prezes oddziału Fed z Bostonu Susan Collins. Gołębie wypowiedzi (sygnalizujące co najmniej dwa cięcia stóp) będą szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0800) oraz sprzyjać jego rywalom z G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500). Natomiast jastrzębie komentarze dopuszczające tylko jedną podwyżkę lub utrzymanie stóp bez zmian do końca roku, zagrają na konto zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700), a więc przeciwko złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1000).   ● [ChRL]   Podczas najbliższej doby poznamy również dane nt. handlu zagranicznego Chin. Analitycy spodziewają się odbicia eksportu i importu w kwietniu, co pośrednio wspierałoby waluty EM i ceny surowców.   ● [Aktualne ceny ropy]   Brent 82,64 USD, Crude 77,88 USD.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.