BoJ w boju o jena

(wtorek, 30-04, 8:50)

Dow Jones: Bank Japonii interweniował na rynku walutowym w obronie jena.
Strefa euro: w kwietniu nastroje w gospodarce niespodziewanie się pogorszyły wg KE.
Niemcy: w tym miesiącu inflacja HICP nieoczekiwanie wzrosła.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w Polsce, PKB Eurolndu w I kw. oraz amerykański indeks zaufania konsumentów Conference Board.

Za nami
   ● 
[JPY]   Na rynku Forex nowy tydzień rozpoczął się od domniemanej interwencji walutowej Banku Japonii w obronie jena. Po tym. jak wczoraj w nocy kurs USD/JPY po raz pierwszy od 1990 roku przekroczył granicę 160 (max. 160,17), w przeciągu niespełna godziny stopniał o prawie 5 jenów (min. 154,55). Zapytany o interwencję wiceminister finansów Masato Kanda odmówił komentarza w tej sprawie. Zniżkujący kurs USD/JPY podbił w górę rynek bazowy EUR/USD do max. poziomu 1,0733.   ● [€Z]   Zyski euro oraz innych walut EU zredukowała informacja o niespodziewanym pogorszeniu nastrojów w gospodarce Eurolandu. W kwietniu indeks przygotowany przez Komisję Europejską na podstawie badań opinii 25 tys. firm ze strefy euro nieoczekiwanie spadł z 96,2 pkt do 95,6 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się jego wzrostu do 96,7 pkt. Dodatkowym obciążeniem dla złotego (EUR/PLN max. 4,3309, USD/PLN max. 4,0494) oraz innych walut CEE stała się wiadomość o niespodziewanym wzroście inflacji HICP w Niemczech (2,4% r/r vs prognoza 2,3%; poprzednio 2,3%), która może opóźnić obniżki stóp ECB.

Przed nami
   ● 
[PLN]   Ostatni dzień kwietnia przyniesie ogłoszenie danych o inflacji w Polsce. Jej dalszy spadek zwiększyłby szansę na tegoroczną obniżkę stóp NBP, co byłoby negatywne dla złotego (punkty oporu: EUR/PLN 4,4000, USD/PLN 4,1500). Natomiast wzrost wskaźnika CPI byłby argumentem dla polityków RPP za utrzymaniem stóp NBP na dotychczasowym, relatywnie wysokim poziomie, co byłoby z korzyścią dla naszego pieniądza (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3000, USD/PLN 4,0000).   ● [EUR/USD]   Na rynku bazowym EUR/USD azymut wskażą dane nt. PKB Eurolandu w I kwartale oraz nt. zaufania konsumentów w USA. Większy od prognoz wzrost gospodarczy w strefie euro umocni wspólną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,0750). Z kolei wzrost indeksu Conference Board poprawi pozycję dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0650) przed jutrzejszym ogłoszeniem decyzji FOMC ws. stóp procentowych Fed oraz przed piątkową publikacją raportu Departamentu Pracy USA. Warto pamiętać, że niska płynność rynku PLN związana z rozpoczynającym się jutro długim weekendem w naszym kraju i absencją większości inwestorów, może wyolbrzymić reakcje polskiej waluty na napływające informacje. ● [Aktualne ceny ropy] Brent 86,97 USD, Crude 82,39 USD.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.