Między pewnością a niepewnością

 (poniedziałek, 20-05, 8:50)


 Bowman (Fed): przy niezmienionych stopach procentowych inflacja będzie dalej spadać.
Guindos (ECB): politycy Banku są coraz bardziej przekonani, że inflacja osiągnie 2-procentowy cel w przyszłym roku.
Chiny: w kwietniu ceny nieruchomości spadły w najszybszym tempie od ponad dziewięciu lat.
Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne Bostica, Wallera, Barr'a, Jeffersona i Mester z Fed.

Za nami
   ● [Fed]   Inwestorzy są coraz bardziej rozdarci ws. terminu pierwszej obniżki stóp Fed. Choć w kwietniu inflacja spadła (więcej na ten temat w naszym Alercie FX24 z 16-05), wielu polityków Fed wyraziło ostrożność w kwestii tego, kiedy Bank może zacząć luzować swoją politykę. Ich obawy przed zwiększeniem presji inflacyjnej pogłębiła czwartkowa wiadomość o zaskakująco dużym wzroście kosztów amerykańskiego importu w kwietniu (+0,9%). Rynek kontraktów terminowych wycenia do końca roku cięcia oprocentowania funduszy federalnych na 46 punktów bazowych, czyli około dwóch obniżek, ale prawdopodobieństwo wrześniowego ruchu spadło. W piątek członkini zarządu Fed Michele Bowman powtórzyła swoją opinię, że inflacja będzie dalej spadać przy niezmienionych stopach procentowych. Stwierdziła jednak, że nie zaobserwowała w tym roku żadnej poprawy ws. inflacji i pozostaje skłonna do podwyżki stóp w przypadku zatrzymania lub odwrócenia tej sytuacji.   ● [ECB]   Zdecydowanie większy optymizm w tej sprawie panuje w szeregach Europejskiego Banku Centralnego. Wiceprezes EBC Luis de Guindos powiedział w piątek, że wśród polityków Banku wzrosła pewność, że inflacja powróci do celu w przyszłym roku ze względu na zmniejszającą się presję cenową.   ● [ChRL]   Oprócz niepewności ws. polityki Fed inwestorów paraliżowały rozczarowujące dane z Chin nt. sprzedaży detalicznej oraz cen domów, które spadły w najszybszym tempie od ponad dziewięciu lat. W obliczu spadku globalnego apetytu na ryzyko inwestycyjne rynek walutowy w Nowym Jorku zamknął się w piątek o godzinie 22:00 na poziomie EUR/USD 1,0873, EUR/PLN 4,2607, USD/PLN 3,9192.

Przed nami
   ● [Fed]   Dziś na makroekonomicznej agendzie inwestorów znajduje się aż pięć wystąpień publicznych polityków Fed. W kolejności chronologicznej głos zabierze prezes oddziału Rezerwy Federalnej w Atlancie Raphael Bostic, członek zarządu Banku Christopher Waller, członek zarządu Michael S. Barr, członek zarządu Philip Jefferson oraz prezes oddziału Fed w Cleveland Loretta Mester. Jastrzębie komentarze (sugerujące odroczenie cięć stóp), mogą wesprzeć nadwątlone notowania dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800), kosztem jego rywali spod znaków G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000). Natomiast gołębie wypowiedzi (sygnalizujące szybsze obniżki) mogłyby pogrążyć zieloną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,0900) i skierują kolejny strumień kapitału na rynki wschodzące, w tym do złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,9000).   ● [Eko-Tydzień]   Jeżeli chodzi o kolejne dni to jutro poznamy decyzje Narodowego Banku Węgier ws. stóp MNB, w środę dane z Polski o produkcji przemysłowej i inflacji PPI, w czwartek polską sprzedaż detaliczną oraz wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu oraz USA, a w piątek aktualne nastroje oraz oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.