Złota fala falę goni

  (czwartek, 16-05, 8:50)


 Polska: w I kwartale 2024 gospodarka urosła bardziej od prognoz.
 Komisja Europejska zrewidowała w górę swoje prognozy dot. PKB Polski w tym i w przyszłym roku.
 USA: w kwietniu inflacja bazowa CPI spadła po raz pierwszy od sześciu miesięcy, a sprzedaż detaliczna niespodziewanie pozostała bez zmian.
 Kalendarz Eko: dane z USA nt. nowych wniosków o zasiłek oraz nt. produkcji przemysłowej, a także wystąpienia publiczne czterech polityków Fed.

Za nami
Super środa ekonomiczna rozpoczęła się pomyślnie dla zwolenników droższego złotego (EUR/PLN min. 4,2592, USD/PLN min. 3,9118).   ● [PL]   Nasza waluta była beneficjentem informacji o nadspodziewanym wzroście polskiego PKB w I kwartale. Wg wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w okresie od stycznia do marca br. Produkt Krajowy Brutto Polski wzrósł o 1,9% r/r (prognoza 1,8%; poprzednio 1%). Na dodatek Komisja Europejska podniosła swoje prognozy dot. wzrostu gospodarczego nad Wisłą w całym 2024 (z 2,7% do 2,8%) oraz w 2025 roku (z 3,2% do 3,4%).   ● [USA]   Aprecjacji złotego sprzyjały anty-dolarowe wiadomości z USA o pierwszym od sześciu miesięcy spadku inflacji bazowej CPI (0,3% m/m vs prognoza 0,3%; poprzednio 0,4%) oraz o niespodziewanym zastoju w sprzedaży detalicznej w kwietniu (0% m/m vs prognoza 0,4%; poprzednio 0,6%). Makroekonomicznym zawodem dla zielonej waluty był także indeks NY Empire State, który nieoczekiwanie pokazał dalsze pogorszenie warunków gospodarczych w stanie Nowy Jork (-15,6 pkt vs prognoza -10,5 pkt; poprzednio -14,3 pkt). Pod wpływem tych publikacji inwestorzy zwiększyli zakłady na wrześniową oraz na grudniową obniżkę stóp Fed, co podbiło kurs EUR/USD do max. poziomu 1,0887. 

Przed nami
   
● [USA]   Dzisiejszy Kalendarz ekonomiczny jest zdominowany przez wydarzenia amerykańskie. Wśród nich znajdują się dane nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim (indeks Fed z Filadelfii) oraz nt. produkcji przemysłowej, a także wystąpienia publiczne czterech polityków Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej głos zabiorą: członek zarządu Michael S. Barr oraz prezesi oddziałów Banku w Filadelfii (Patrick Harker), Cleveland (Loretta Mester) oraz w Atlancie (Raphael Bostic).   ● [Scenariusze]   Lepsze wyniki makroekonomiczne zza oceanu oraz jastrzębie wypowiedzi polityków Fed (sygnalizujące odroczenie obniżek stóp) podreperują debet na koncie dolara w maju (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800), jednocześnie pomniejszając zyski jego rywali z koszyka G10 i z rynków EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000). W przypadku gołębich komentarzy członków FOMC (zapowiadających co najmniej 2 cięcia stóp 2024) i gorszych danych z zamorskich Stanów, należy się liczyć z dalszym spadkiem wyceny zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0900) oraz wzrostem wyceny złotego i jego wschodzących przyjaciół (punkty wsparcia EUR/PLN 4,2500, USD/PLN 3,9000). 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.