Uwaga, bank na drodze !

 (poniedziałek, 27-05, 8:50)


 Reuters: prezydent Rosji Władimir Putin jest gotowy przerwać wojnę w Ukrainie.
Nagel (ECB): Bank jest na dobrej drodze do obniżenia stóp, na swoim czerwcowym posiedzeniu.
Dąbrowski (RPP): warunki do obniżki stóp NBP mogą być dopiero w przeszłym roku.
USA: w maju oczekiwania inflacyjne konsumentów nadspodziewanie spadły.
Kalendarz Eko: indeks Ifo z Niemiec.

Za nami
Na rynku walutowym miniony tydzień zakończył się pomyślnie dla złotego (EUR/PLN min. 4,2513, USD/PLN min. 3,9177).   ● [RUS-UKR]   Na PLNa oraz inne waluty EU pokrzepiająco oddziaływały doniesienia agencji Reuters o tym , że prezydent Rosji Władimir Putin jest gotowy przerwać wojnę w Ukrainie, negocjując zawieszenie broni, które uwzględniłoby aktualną linię frontu.   ● [ECB, RPP]   Dodatkowym źródłem optymizmu dla złotego oraz innych walut z Regionu CEE stały się słowa prezesa Bundesbanku Joachima Nagela, że Europejski Bank Centralny jest na dobrej drodze do obniżenia stóp procentowych ECB na swoim czerwcowym posiedzeniu. Tymczasem członek krajowej Rady Polityki Pieniężnej Ireneusz Dąbrowski przyznał w piątek, że warunki do obniżki stóp NBP mogą się pojawić dopiero w przyszłym roku.   ● [USA]   W tym czasie obciążeniem dla konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,0858) stała się informacja o nadspodziewanym spadku oczekiwań inflacyjnych amerykańskich konsumentów w maju (3,3% r/r vs prognoza 3,4%, poprzednio 3,5%). Straty zielonej waluty zamortyzowała wiadomość o nieoczekiwanym wzroście zamówień na dobra trwałego użytku w USA w kwietniu (0,7% m/m vs prognoza -0,6%.

Przed nami
   ● [DE]   Nowy tydzień rozpocznie się od publikacji majowych danych nt. nastrojów biznesowych w Niemczech. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam wskaźnik Instytutu Ifo, który jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o bieżącej kondycji niemieckiej gospodarki. Dobrym prognostykiem dla Ifo oraz dla walut EU (punkt oporu EUR/USD: 1,0900; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,9000) są ostatnie, wysokie poziomy indeksów ZEW (max. od lutego 2022) oraz PMI dla Niemiec (Composite max. od 12 miesięcy). W przypadku negatywnej niespodzianki należy się liczyć z osłabieniem euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800) oraz złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000).   ● [Eko- tydzień]   Jeżeli chodzi o kolejne dni to już jutro poznamy indeks zaufania amerykańskich konsumentów wg Conference Board, w środę inflację w Polce (CPI) i Beżową Księgę Fed, a w piątek amerykańską inflację PCE core. Gorącym tematem pozostaje rozwój sytuacji w Ukrainie i na Tajwanie.   ● [Aktualne ceny ropy]   Brent 82,14 USD/bbl, Crude 78,03 USD/bbl. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.