Złoty scenariusz Koteckiego

  (wtorek, 14-05, 8:50)


 Kotecki (RPP): moim scenariuszem bazowym jest brak obniżek stóp NBP w tym roku.
Czechy: w kwietniu inflacja CPI wzrosła nadspodziewanie.
Bank centralny Rumunii nieoczekiwanie utrzymał stopy procentowe NBR bez zmian.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW, bilans płatniczy Polski, inflacja PPI w USA oraz wystąpienie publiczne prezesa Fed.

Za nami
W poniedziałek złoty powrócił do łask inwestorów (EUR/PLN min. 4,2832, USD/PLN min. 3,9642).   ● [RPP]   Popyt na PLNa rozbudził członek krajowej Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki, który powiedział, że jego „scenariuszem bazowym jest brak obniżek [stóp NBP] w tym roku”. W jego ocenie luzowanie polskiej polityki pieniężnej nastąpi dopiero na początku roku przyszłego roku, a jego skala "nie będzie mocna”.   ● [CZK]   W Europie Środkowo-Wschodniej oprócz złotego dobrze radziła sobie korona czeska. Kurs EUR/CZK spadł do min. 24,75, po informacji o nadspodziewanym wzroście czeskiej inflacji CPI w kwietniu (2,9% r/r vs prognoza 2,4%; poprzednio 2%), która zmniejszyła szanse na kolejne obniżki stóp CNB.   ● [NBR]   W regionie CEE drożał także rumuński lej, którego pozytywnie zaskoczyła decyzja Banku Narodowego Rumunii o pozostawieniu stóp procentowych NBR na niezmienionym poziomie, podczas gry rynek spodziewał się obniżki o 25 pb. Kapitał napływający do Europy poprawił również notowania euro. W efekcie kurs EUR/USD zameldował się powyżej granicy 1,08.

Przed nami
   ● [Fed]   Dziś największą uwagę inwestorów przykuwa wystąpienie publiczne prezesa Fed, który może skomentować ostatnie, rozczarowujące dane z amerykańskiego rynku pracy. Makro-pesymizm Powella może zwiększyć oczekiwania rynku na tegoroczne obniżki stóp, co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0830) oraz korzystne dla jego rywali z G10 i z rynków wschodzących (punkty wparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,9500). W przypadku bardziej wyrozumiałego podejścia przewodniczącego do ostatnich wyników zatrudnienia, zielona waluta może zyskać na wartości (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0730), a złoty stracić (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,0500).   ● [Makro]   Spośród wydarzeń stricte makroekonomicznych na dziś, zaplanowano publikacje danych o nastrojach ekonomicznych w Niemczech (indeks ZEW), bilansie płatniczym Polski oraz inflacji PPI w USA. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.