Niepokój w szeregach Fed

(czwartek, 23-05, 8:50)


 Wielka Brytania: w kwietniu inflacji CPI spadła mniej, niż prognozowano.
 Polska: w poprzednim miesiącu produkcja przemysłowa nadspodziewanie odbiła.
 Protokół Fed: politycy Banku niepokoją się utrzymującą się na wysokim poziomie inflacją.
 Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA oraz sprzedaż detaliczna w Polsce.


Za nami
   ● 
[UK]   Wczorajsza publikacja kwietniowych danych o brytyjskiej inflacji CPI zmniejszyła szanse na szybsze obniżki stóp procentowych Banku Anglii. W poprzednim miesiącu dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych na Wyspach spadła wolniej, niż oczekiwano, co zmniejszyło prawdopodobieństwo cięcia BoE zarówno czerwcowego (z 50% do 13%), jak i sierpniowego (z 70% do 40%). Taka perspektywa ucieszyła posiadaczy funta. W efekcie kurs GBP/PLN powrócił powyżej granicy 5,00 (max. 5,0220).   ● [USA]   Negatywnie dla złotego wypadł również bilans rynku USD/PLN (max. 3,9489), którego zwyżce sprzyjał jastrzębi protokół Fed. Dokument ujawnił, że politycy Banku niepokoją się utrzymującą się na wysokim poziomie inflacją, co zmniejsza szanse na obniżkę stóp w najbliższym czasie.   ● [PL]   Lokalnym obciążeniem dla złotego (EUR/PLN max. 4,2734) stały się informacje o nieoczekiwanym spadku dynamiki wzrostu wynagrodzeń (11,3% r/r vs prognoza 12,1%; poprzednio 12%) oraz o nadspodziewanym spadku zatrudnienia w krajowym sektorze przedsiębiorstw w kwietniu (-0,4% r/r vs prognoza -0,3%; poprzednio -0,2%). Pozycji złotego broniła wiadomość o większym od prognoz odbiciu polskiej produkcji przemysłowej w kwietniu (7,9% r/r vs prognoza 6%; poprzednio -5,6%).


Przed nami
   ● 
[PMI]   Dziś zostaną opublikowane wstępne wyniki indeksów PMI, które pokażą nam w zarysie perspektywy rozwoju gospodarek strefy euro i USA na początku II kwartału br. Analitycy oczekują ich wzrostów w Eurolandzie oraz utrzymania statusu quo w Stanach Zjednoczonych, co może sprzyjać euro i jego sąsiadom z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,9000), a jednocześnie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0900). W przypadku realizacji odwrotnego scenariusza makroekonomicznego należy się liczyć ze spadkiem wyceny euro i pieniędzy z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000) oraz ze wzrostem notowań zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800).   ● [GUS]   Lokalnym wyzwaniem makroekonomicznym dla złotego będą dane GUS o krajowej sprzedaży detalicznej oraz o produkcji budowlano-montażowej w kwietniu.   ● [Aktualne ceny ropy]   Brent 81,47 USD/bbl, Crude 77,08 USD/bbl.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.