Koniunkcja koniunktury

 (piątek, 24-05, 8:50)


 Euroland: w maju łączny indeks PMI dla sektora przemysłu i usług osiągnął najwyższy wynik od roku.
 Polska: w kwietniu dynamika sprzedaży detalicznej nadspodziewanie spadła.
 USA: w maju aktywność w biznesie wg PMI jest najwyższa od kwietnia 2022.
 Kalendarz Eko: zamówienia na dobra trwałe w USA oraz nastroje i oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów. 

Za nami
   ● [€Z]   Wczorajsze publikacje majowych, wstępnych wskaźników PMI pokazały, że ożywienie gospodarcze w strefie euro nabrało tempa. Dzięki utrzymującemu się popytowi na usługi oraz nadspodziewanej poprawie koniunktury w przemyśle, uśredniony wskaźnik koniunktury dla Eurolandu wzrósł z 51,7 pkt w IV do 52,3 pkt w V (wobec oczekiwanych 52 pkt), osiągając najwyższą wartość od roku. Budujące dane z unijnego bloku poprawiły morale w szeregach posiadaczy euro (EUR/USD max. 1,0861) i jego sąsiadów z CEE, wliczając złotego (EUR/PLN min. 4,2586, USD/PLN min. 3,9238).   ● [USA]   Zyski walut EU przyciął najwyższy od kwietnia 2022 wynik wskaźnika PMI Composite dla gospodarki USA (54,4 pkt vs prognoza 51,1 pkt; poprzednio 51,3 pkt), który umocnił konkurencyjnego dolara. Dodatkowym atutem makroekonomicznym zielonej waluty stał się amerykański raport jobless claims, który pokazał, że w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych nadspodziewanie spadła (215 tys. vs prognoza 220 tys.; poprzednio 223 tys.).   ● [PL]   Lokalnie złotemu ciążyła informacja o większym od prognoz spadku dynamiki krajowej sprzedaży detalicznej w kwietniu (4,3%; poprzednio 5,9%; poprzednio 6%).

Przed nami
   
● [USA]   Koniec tygodnia przyniesie publikacje ważnych danych zza oceanu nt. zamówień na dobra trwałe w kwietniu oraz nt. aktualnych nastrojów i oczekiwań inflacyjnych amerykańskich konsumentów (raport Uniwersytetu Michigan). Wyższe wyniki będą argumentem dla polityków Fed za odroczeniem cięć stóp na koniec roku, a dla inwestorów za zakupem dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800), kosztem jego rywali z G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000). Natomiast niższe dane mogłyby zwiększyć presję na członków FOMC, aby szybciej rozpoczęli proces luzowania amerykańskiej polityki pieniężnej, co byłoby negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0900), a tym samym pozytywne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,9000).   ● [Aktualne ceny ropy]   Brent 81,42 USD/bbl, Crude 76,91 USD/bbl. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.