Inflacja pompuje wartość dolara

 (poniedziałek, 29-04, 8:50)


 USA: w marcu inflacja PCE core niespodziewanie utrzymała się na poziomie z lutego.
Bank Japonii zasygnalizował możliwość kolejnej podwyżki stóp BoJ dopiero w dalszej części roku.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce strefy euro, niemiecka inflacja CPI, indeks Fed Dallas.

Za nami
Końcówka tygodnia upłynęła na rynku walutowym pod znakiem aprecjacji dolara oraz deprecjacji jena.   ● [BoJ]   Waluta Kraju Kwitnącej Wiśni znalazła się w odwrocie po tym, jak Bank Japonii Bank pozostawił niemal zerowe stopy BoJ bez zmian oraz zasugerował możliwość ich ponownego podniesienia dopiero w dalszej części roku.   ● [USD]   Z kolei dolar był beneficjentem wiadomości, że w marcu inflacja PCE core utrzymała się na poziomie z lutego (2,8 r/r), podczas gdy rynek oczekiwał jej spadku (do 2,7%). Zwiększyło to oczekiwania ws. opóźnienia cięć stóp procentowych Fed. Pozycję jastrzębiego skrzydła FOMC wzmocnił jeszcze raport Uniwersytetu Michigan, który pokazał, że roczne oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów nadspodziewanie wzrosły (3,2% r/r vs prognoza 3,1%; poprzednio 2,9%). Pod wpływem tych czynników kurs USD/JPY wzrósł do najwyższego poziomu od 34 lat (max. 106,12).   ● [EUR, PLN]   Amerykańska waluta wygrała również w starciu z euro (EUR/USD min. 1,0674) oraz ze złotym (USD/PLN max. 4,0508). Równoważąca się słabość euro i złotego utrzymała kurs EUR/PLN w przedziale od 4,3145 do 4,3289.

Przed nami
Poniedziałek przyniesie publikacje ważnych danych z Eurolandu i z USA.   ● [KE]   W pierwszej części dnia poznamy wskaźniki Komisji Europejskiej prognozujące kierunek i tempo rozwoju gospodarczego strefy euro. Ich wzrost będzie sprzyjać umocnieniu euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0750) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000). ● [USA] Dolar liczy na odbicie indeksu Dallas Fed dla przemysłu w jedenastym okręgu Rezerwy Federalnej, który pokaże nam, jak w kwietniu zmieniła się aktywność produkcyjna w Teksasie i w dwóch przyległych stanach USA. W przypadku powrotu wskaźnika na dodatnie terytorium, zielona waluta otrzymałaby nowy argument do dalszych wzrostów vs euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0650) i inni konkurenci, jak np. złoty (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500). ● [DE] W międzyczasie (tj. o g. 14:00) niemiecki urząd statystyczny (Destatis) poda wstępne wyniki inflacji CPI w kwietniu.   ● [Ekonomiczne hity tygodnia]   W rozpoczynającym się tygodniu najważniejszymi wydarzeniami ekonomicznymi są: środowa decyzja FOMC ws. stóp Fed oraz piątkowa publikacja raportu Departamentu Pracy USA.   ● [Aktualne ceny ropy]   Brent 87,35 USD, Crude 83,02 USD.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.