Produkcyjna czkawka

  (wtorek, 23-04, 8:50)


 Polska: w marcu produkcja przemysłowa spadła najbardziej od kwietnia 2023.
Rynki pieniężne wyceniają, że do końca roku Fed zetnie stopy procentowe łącznie o 38 punktów bazowych.
Centeno (ECB): w tym roku Bank może obniżyć stopy procentowe o ponad 100 pb.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA oraz dane z Polski o sprzedaży detalicznej. 

Za nami
   ● [GUS]   Na rynku walutowym nowy tydzień rozpoczął się niepomyślnie dla złotego. Naszej walucie zaszkodziła wiadomość o największym od kwietnia 2023 spadku krajowej produkcji przemysłowej w marcu (-6% r/r vs prognoza -2%; poprzednio 3,3%). Makroekonomiczny zawód sprawiła naszej walucie także lokalna informacja o niespodziewanym pogłębieniu spadku w produkcji budowlano-montażowej w poprzednim miesiącu (-13,3% r/r vs prognoza -4,4%; poprzednio -4,9%). Z oczekiwaniami analityków minęły się także dane nt. zatrudnienia w krajowym sektorze przedsiębiorstw (-0,2% r/r vs prognoza -0,1%; poprzednio 0,2%). Pod wpływem tych publikacji kurs EUR/PLN wzrósł max. do poziomu 4,3309, a rynek USD/PLN max. do 4,0670.   ● [Fed]   Złotemu oraz innym walutom rynków wschodzących ciążył także spadek oczekiwań ws. skali obniżek stóp Fed w tym roku. Rynki pieniężne wyceniają obecnie, że do końca grudnia FOMC zetnie oprocentowanie rezerw federalnych łącznie o 38 punktów bazowych (wobec 150 pb. na początku roku).   ● [ECB]   Tymczasem Mario Centeno z Europejskiego Banku Centralnego zdradził wczoraj, że ECB może w tym roku obniżyć stopy procentowe w strefie euro o ponad 100 pb. Wzrost rozbieżności w polityce pieniężnej po obu stronach Atlantyku obniżył kurs EUR/USD do min. 1,0624.

Przed nami
   ● [PMI]   Wtorek przyniesie ogłoszenie wstępnych wyników indeksów PMI w kwietniu, dzięki którym poznamy aktualną koniunkturę gospodarczą, panującą w Eurolandzie oraz w USA. Języczkiem u wagi pozostaje sytuacja w niemieckim przemyśle, ze względu na dotychczasowy brak lub bardzo powolne ożywienie tego sektora, który ma szczególne znaczenie dla największej gospodarki europejskiej. Analitycy Erste Banku zauważyli, że ostatnio pojawiły się pierwsze oznaki poprawy - niemiecka produkcja przemysłowa zaczęła odbijać na początku roku. Sygnały wskazujące na podtrzymanie tego trendu mogłyby pokrzepić euro oraz jego sąsiadów z CEE (punkt oporu EUR/USD: 1,0700; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000), zaś pogłębienie regresu mogłoby je zdeprymować (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600; punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500).   ● [GUS, MNB]   Lokalnym wyzwaniem makroekonomicznym dla złotego będą dane GUS o krajowej sprzedaży detalicznej w marcu. Gracze z rynków CEE czekają także na decyzje Narodowego Banku Węgier ws. stóp procentowych MNB. Analitycy spodziewają się kolejnej obniżki, tym razem o 50 punktów bazowych (z 8,25% do 7,75%).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.