Odwet, czy nie-odwet?

 (wtorek, 16-04, 8:50)


 The New York Times: prezydent USA odwiódł premiera Izraela od natychmiastowego odwetu wobec Iranu.
 USA: w marcu sprzedaż detaliczna bez samochodów wzrosła najbardziej od stycznia 2023.
★ GUS zrewidował w górę dane nt. polskiej inflacji CPI w marcu (z 1,9% do 2%).
Chiny: w I kwartale br. odnotowano niespodziewany wzrost dynamiki PKB.
 Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW, dane z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów oraz produkcji przemysłowej, a także wystąpienia publiczne polityków Fed (Jeffersona i Powella). 

Za nami
   ● [Iran-Izrael]   W poniedziałek rano inwestorzy z ulgą przyjęli doniesienia amerykańskiego dziennika "The New York Times", że Joe Biden odwiódł premiera Izraela Benjamina Netanjahu od natychmiastowego odwetu wobec Iranu. Wg źródeł agencji Reutersa prezydent USA poinformował swojego sojusznika, że Stany Zjednoczone nie wezmą udziału w ewentualnym kontruderzeniu. Nadzieje na deeskalacje konfliktu zachęciły inwestorów do odkupu przecenionych w piątek, walut rynków wschodzących w tym złotego (EUR/PLN min. 4,2746, USD/PLN min. 4,0087).   ● [USA]   Zyski EM zredukowała wiadomość o mniejszym, niż zakładano spadku dynamiki amerykańskiej sprzedaży detalicznej w marcu (0,7% m/m vs prognoza: 0,3%; poprzednio: 0,9%), która wspierała konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,0605; EUR/PLN max. 4,3185, USD/PLN max. 4,0704). W dodatku sprzedaż bez samochodów wzrosła najbardziej od stycznia 2023 (1.1% vs prognoza 0.5%; poprzednio 0.6%). Pod wpływem tych publikacji rentowność dziesięcioletnich obligacji USA po raz pierwszy od listopada 2023 przekroczyła granicę 4,6%.   [ChRL]   Oczekiwania inwestorów przebiły także poranne dane nt. PKB Chin w I kwartale, które pokazały, że wzrost w drugiej największej gospodarce świata niespodziewanie przyspieszył (5,3% r/r vs prognoza 4,6%; poprzednio  5,2%).  

Przed nami
W dalszej części dnia poznamy jeszcze ważne dane z Niemiec oraz z USA.   ● [DE]   Punktualnie o godzinie 11:00 niemiecki instytut ZEW ogłosi kwietniową wartość swojego wskaźnika, który obrazuje nastroje panujące wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej za Odrą. Rynek spodziewa się 10-tego z rzędu wzrostu tego indeksu, co mogłoby poprawić morale posiadaczy euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0700) oraz walut z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,9000).   ● [USA]   Następnie zainteresowanie inwestorów przeniesie się za Atlantyk, gdzie zaplanowano publikację danych nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów oraz produkcji przemysłowej w marcu, a także wystąpienia publiczne prominentnych polityków Fed (członka zarządu Philipa Jeffersona i prezesa Jeromea Powella). Lepsze wyniki makro z amerykańskiej gospodarki oraz jastrzębie komentarze członków FOMC (sygnalizujące odroczenie cięć stóp) będą sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600) oraz szkodzić jego rywalom z G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,1000).  



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.