Dolar śpi, a złoty harcuje

(środa, 10-04, 8:50)


 Kightley (NBP): obecny poziom stóp procentowych NBP jest odpowiedni.
Wnorowski (RPP): jestem w stanie wyobrazić sobie przesłanki do obniżki stóp NBP w tym roku.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA, decyzja Banku Kanady ws. stóp BoC oraz protokół Fed.

Za nami
   ● [PLN]   We wtorek nasza waluta utrzymywała się na fali wznoszącej, dzięki czemu kurs EUR/PLN dopłynął do granicy 4,2500 (min. 4,2527), osiągając najniższy poziom od 17 lutego 2020. Do nowych zakupów złotego pośrednio zachęcała wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley, która powiedziała, że obecny [relatywnie wysoki] poziom stóp procentowych NBP jest odpowiedni. Zyski złotego limitowała wypowiedź Henryka Wnorowskiego z krajowej Rady Polityki Pieniężnej. Polityk zdradził że "jest w stanie wyobrazić sobie takie przesłanki, które mogłyby się wydarzyć jeszcze w trakcie trwania tego roku, które mogłyby nas [RPP] skłonić do dyskusji o obniżkach [stóp NBP], a może nawet do jakiejś pierwszej decyzji".   ● [USD]   PLNowi oraz innym walutom CEE sprzyjała również ostrożność inwestorów wobec dolara (EUR/USD max. 1,0885, USD/PLN min. 3,9122) przed dzisiejszą publikacją arcyważnych danych o inflacji CPI w USA (więcej na ten temat w części Przed nami). Anty-reklamę zielonej walucie zrobiła wczorajsza wiadomość o najgorszych nastrojach wśród małych przedsiębiorstw w USA. W marcu indeks NFIB spadł z 89,4 pkt do 88,5 pkt.

Przed nami
   ● [CPI USA]   Kluczowym wydarzeniem ekonomicznym dzisiejszego dnia i całego tygodnia będzie ogłoszenie arcyważnych danych o amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych (CPI) w marcu, które będą determinować oczekiwania rynku dotyczące terminu pierwszej obniżki stóp Fed.   ● [Scenariusze]   Jej wzrost będzie argumentem dla FOMC za odroczeniem cięć na drugą połowę roku, co byłoby korzystne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800) oraz szkodliwe dla jego rywali z G10 oraz z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9000). Natomiast spadek indeksu CPI (zgodnie z prognozą lub bardziej) mógłby zachęcić członków Komitetu do rozpoczęcia procesu luzowania amerykańskiej polityki pieniężnej w czerwcu, a inwestorów do sprzedaży zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0900) i zakupu relatywnie wyżej oprocentowanych znaków płatniczych spod znaku EM, w tym PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,9000).   ● [BoC, Fed]   Oprócz inflacji w USA dziś poznamy jeszcze decyzje Banku Kanady ws. stóp BoC oraz protokół z ostatniego posiedzenia Fed.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.