Od przemysłu €Z do pomysłu ECB

  (środa, 3-04, 8:50)


 Chiński juan jest wart najmniej wobec dolara od połowy listopada 2023.
Niemcy: w marcu inflacja HICP nieoczekiwanie spadła r/r.
 USA: w lutym zamówienia w przemyśle wzrosły, przekraczając prognozy ekonomistów.
 Kalendarz Eko: inflacja HICP i stopa bezrobocia w Eurolandzie oraz amerykański raport ADP, indeks ISM dla usług w USA i wystąpienie publiczne Jerome Powella (Fed).

Za nami
Wtorkowe notowania rynków walutowych potwierdziły globalny prymat dolara.   ● [JPY, CNH]   W Azji zielona waluta pozostawała w cenie, mimo prób interwencji podejmowanych zarówno w Kraju Kwitnącej Wiśni, jak i w Państwie Środka. Choć japoński minister finansów Shunichi Suzuki nie wykluczył żadnych działań w odpowiedzi na “bezładne wahania walut”, kurs USD/JPY nadal testował pogranicze interwencji z 2022 roku i swojego 32-letniego rekordu – 151,975 (max. 151,61). Z kolei skoordynowana interwencja chińskich banków państwowych nie zapobiegła temu, że rynek USD/CNH osiągnął pułap 7,2364, najwyższy od połowy listopada ubiegłego roku.   ● [EUR, CHF, PLN]   Na Starym Kontynencie siłę amerykańskiej waluty wspierały pośrednio dane PMI z Eurolandu, świadczące o pogorszeniu aktywności w sektorze przemysłu oraz spadek inflacji CPI i HICP w Niemczech (EUR/USD min. 1,0725), jak również wciąż głośne echa niedawnej, zaskakującej decyzji Narodowego Banku Szwajcarii (CHF/USD min. 0,9090 najniżej od XI’23).   ● [USA]   Zasadniczym źródłem ww. globalnej zwyżki notowań dolara (indeks USD max. 105,10, tj. najwyżej od XI’23) były jednak zaskakująco dobre wyniki wskaźnika ISM dla amerykańskiego przemysłu ogłoszone dzień wcześniej (pierwsze tak dobre od IX’22). Ich głębsza analiza ujawniła gwałtowny wzrost cen w sektorze, co doprowadziło inwestorów do przekonania o prawdopodobnym powolnym spadku inflacji i opóźnieniu luzowania polityki Fed. Realizację dolarowych zysków przyspieszył, zgodny z oczekiwaniami, raport JOLTS Departamentu Pracy o wysokiej liczbie wakatów w gospodarce USA. ● [PLN] Jednym z największych beneficjentów spadkowej korekty zielonej waluty stał się złoty, kuszący inwestorów ultra agresywną polityką monetarną Narodowego Banku Polskiego (EUR/PLN min. 4,2872; USD/PLN min. 3,9812).

Przed nami
   ● [EU]   Dzisiejsza agenda ekonomiczna zapowiada wiele rynkowych emocji. Na początek poznamy dane o inflacji HICP i stopie bezrobocia w Eurolandzie. Niespodzianka à la wczorajsze wyniki niemieckiej inflacji, podgrzeje emocje wokół potencjalnego wiosennego cięcia stóp ECB, podkopując notowania wspólnej waluty i podkreślając atuty wyżej oprocentowanego złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,9500).   ● [USA]   Po południu czeka nas ogłoszenie amerykańskiego raportu ADP i wyników indeksu ISM dla usług w USA oraz wystąpienie publiczne prezesa Fed. Kolejne dobre informacje z gospodarki amerykańskiej i konsekwentne wypowiedzi Jerome Powella za opóźnieniem cięcia stóp funduszy federalnych, będą przemawiać za powrotem dolara do trendu wzrostowego kosztem jego adwersarzy z grupy G10 (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700) i walut z rynków wschodzących, nie pomijając złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0500). 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.