Ostrożnie i pod prąd

 (czwartek, 4-04, 8:50)


 Euroland: w marcu inflacja HICP niespodziewanie spadła r/r.
ISM: w ubiegłym miesiącu aktywność amerykańskiego sektora usług wbrew prognozom zmniejszyła się.
Powell (Fed): potrzeba więcej dowodów, że inflacja spada, by obniżyć stopy.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w Szwajcarii, indeks PMI dla usług i inflacja PPI w strefie euro, a także protokół z ostatniego posiedzenia ECB, decyzja krajowej RPP ws. stóp NBP oraz dane z USA dot. handlu zagranicznego i wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.


Za nami
W środę inwestorzy zaczęli przegrupowywać swoje pozycje przed ogłoszeniem piątkowego raportu Departamentu Pracy USA. W tych działaniach niekoniecznie podążali za bieżącymi danymi makroekonomicznymi.   ● [EU]   Choć poranne wyniki gospodarcze z Eurolandu dot. inflacji HICP, która niespodziewanie spadła r/r i stopy bezrobocia, która zaskakująco wzrosła, to jednak wbrew monetarnej logice wspólna waluta zyskiwała. Żeby było ciekawiej, po tych informacjach prawdopodobieństwo czerwcowego cięcia stóp ECB wzrosło.   ● [USA]   Podobną niespójną reakcję wywołał raport ADP, który pokazał większy od prognoz wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym w marcu (184 tys. tys. vs prognoza 148 tys.; poprzednio 155 tys.). Od jego ogłoszenia dolar dalej tracił i kontynuował swój spadek (index USD min. 104,16) po publikacji niezadowalającego wyniku wskaźnika ISM dla sektora usług USA (51,4 pkt vs prognoza 52,7 pkt; poprzednio 52,3 pkt).   ● [Prezes Fed]   Sytuacji amerykańskiej waluty nie poprawił jastrzębi ton środowego wystąpienia publicznego prezesa Banku Rezerwy Federalnej. Jerome Powella powiedział wczoraj m.in., że po wzroście presji inflacyjnej na początku roku politycy Fed potrzebują więcej czasu na ewaluację inflacji i ocenę, czy był to jednostkowy wyskok w trendzie spadkowym. Dodał, że aby rozpocząć luzowanie polityki pieniężnej potrzebne jest większe zaufanie, że inflacja w zrównoważony sposób zmierza w kierunku dwuprocentowego celu.   ● [USD, PLN]   Efektem wczorajszego przegrupowania na rynkach walutowych była realizacja zysków dolara. Na zamknięciu sesji w Nowym Jorku, kurs EUR/USD wyniósł 1,0834, a w najwyższym punkcie osiągnął wartość 1,0846. Ostrożne podejście do amerykańskiego pieniądza poprawiło sytuację jego oponentów z rynków wschodzących. Na wygranej pozycji znalazł się m.in. złoty zyskując nie tyko wobec dolara (USD/PLN min. 3,9575), ale także do euro (EUR/PLN min. 4,2880), dyskontując spodziewane zachowanie monetarnego status quo po dzisiejszym posiedzeniu RPP.

Przed nami
W oczekiwaniu na jutrzejszy miesięczny raport Departamentu Pracy USA, inwestorzy będą korygować swoje pozycje w oparciu o najnowsze informacje.   ● [Agenda Eko]   W dzisiejszym kalendarzu nie zabraknie ważnych wydarzeń ekonomicznych. Do najistotniejszych trzeba zaliczyć dane o inflacji CPI ze Szwajcarii, a także wyniki indeksów PMI dla usług strefy euro i jej krajów członkowskich. Oprócz nich dziś poznamy jeszcze poziom inflacji PPI w Eurolandzie oraz dane nt. amerykańskiego handlu zagranicznego i tamtejszych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.   ● [ECB]    Dla wspólnej waluty i jej sąsiadów kluczowe mogą okazać się wyniki PMI oraz publikacja protokołu z poprzedniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Spodziewana wyższa aktywność w usługach i niejednoznaczny wydźwięk protokołu będą sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0850), a odwrotny splot informacji zmniejszy jego atrakcyjność (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0750).   ● [RPP]   Dla złotego równie ważne będą decyzja i komunikat krajowej Rady Polityki Pieniężnej. Spodziewana kontynuacja ultra jastrzębiej polityki monetarnej będzie paliwem napędowym dla naszej waluty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,9500). Natomiast sygnały nt. możliwego złagodzenia kursu Rady i perspektywa cięcia stóp w tym roku, wyhamują jej zwyżkowy trend (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0500). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.