Rada polityki jastrzębiej

(piątek, 5-04, 8:50)


Szwajcaria: w marcu inflacja CPI niespodziewanie spadła do najniższego poziomu od września 2021.
 USA: w lutym deficyt handlowy był największy od maja 2023.
 Polska: Rada Polityki Pieniężnej, szósty miesiąc z rzędu, utrzymała stopy procentowe NBP bez zmian.
 Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA oraz konferencja prezesa NBP.


Za nami
Czwartkowa sesja walutowa przyniosła spadek wartości szwajcarskiego franka oraz amerykańskiego dolara.   ● 
[CHF]   Kurs EUR/CHF wzrósł do max. 0,9848 (tj. najwyżej od maja 2023) po informacji o niespodziewanym spadku inflacji CPI w Szwajcarii (1,0% r/r w III vs prognoza: 1,4%; poprzednio: 1,2%) do najniższego poziomu od września 2021, która zwiększyła oczekiwania na kolejne obniżki stóp SNB.   ● [EUR]   Jednocześnie wsparciem dla wspólnej waluty stała się wiadomość o nadspodziewanym wzroście aktywności w sektorze usług strefy euro w marcu (51,5 pkt vs prognoza 51,1 pkt; poprzednio 50,2 pkt).   ● [USD]   Zielona waluta znalazła się pod dodatkową presją, po informacjach z USA o największym od maja 2023 deficycie handlowym w lutym (-68,9 mld USD vs prognoza -67,2 mld; poprzednio -67,6) oraz o najwyższej od stycznia br. liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (221 tys. vs prognoza 214 tys.; poprzednio 212 tys.).   ● [PLN]   Gołębie sygnały makroekonomiczne z Szwajcarii oraz spadkowa korekta dolara sprzyjały złotemu (EUR/PLN min. 4,2838, USD/PLN min. 3,9400). Lokalnym wsparciem dla naszego pieniądza stała się decyzja krajowej Rady Polityki Pieniężnej o utrzymaniu stóp procentowych NBP na dotychczasowym, relatywnie bardzo wysokim poziomie.


Przed nami
   ● 
[Raport DP]   Dziś wszyscy inwestorzy fokusują się na publikacji marcowego raportu Departamentu Pracy USA, który będzie zawierał informacje nt. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, stopy bezrobocia i płacy godzinowej. O najwyższej randze tych danych świadczą słowa prezesa Fed Jerome'a Powella, który na konferencji po ostatnim posiedzeniu FOMC powiedział, że znaczne pogorszenie sytuacji na rynku pracy byłoby powodem do rozpoczęcia procesu łagodzenia amerykańskiej polityki pieniężnej. Pesymistyczny raport mógłby zwiększyć oczekiwania rynku na obniżkę stóp już w czerwcu (aktualnie 59,7% szans wg narzędzia FedWatch), co byłoby negatywne dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0900) oraz pozytywne dla jego rywali z G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,9000). Natomiast dobre dane z amerykańskiego rynku pracy mogłyby zachęcić inwestorów do zwiększenia zakładów na odroczenie cięć, co byłoby korzystne dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800), a zarazem szkodliwe dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000).   ● [Prezes NBP]   Pod kątem wyceny naszej waluty warto także posłuchać dzisiejszej konferencji prezesa NBP, na której Adam Glapiński może wyjaśnić przyczyny wczorajszej decyzji RPP o utrzymaniu stóp NBP bez zmian oraz ujawnić plany Rady na najbliższe miesiące. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.