Wolny Waller, szybki dolar

(piątek, 29-03, 8:50)


 Waller (Fed): ostatnie wyniki z amerykańskiej gospodarki uzasadniają opóźnienie obniżek stóp funduszy federalnych.
 USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych niespodziewanie spadła.
 Niemcy: w lutym sprzedaż detaliczna nieoczekiwanie spadła.
 Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI) oraz w USA (PCE core).

Za nami
W czwartek do głosu doszedł dolar (EUR/USD min. 1,0775, USD/PLN max. 4,0089).   ● [Fed]   Za zieloną walutą przemówił członek zarządu Fed Christopher Waller, który oznajmił, że wobec „umocnienia gospodarki i rynku pracy oraz spowolnienie postępu redukcji inflacji” nie widzi powodów do pośpiechu w podejmowaniu kroków do rozpoczęcia luzowania amerykańskiej polityki pieniężnej. Jego zdaniem właściwe jest zredukowanie liczby przewidywanych obniżek stóp i opóźnienie ich.   ● [USA]   W pozytywny obraz ekonomiczny Stanów Zjednoczonych wpisały się wczorajsze informacje zza oceanu o wyższym, niż zakładano wzroście gospodarczym w IV kw. 2023 (3,4% p.a vs prognoza 3,2%; poprzednio 4,9%), nieoczekiwanym spadku liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (210 tys. vs prognoza 214 tys.; poprzednio 212 tys.) oraz o najlepszych od lipca 2021 nastrojach konsumentów (indeks UM: 79,4 pkt vs prognoza 76,5 pkt; poprzednio 76,9 pkt).   ● [DE]   Jednocześnie obciążeniem dla walut EU stała się wiadomość o niespodziewanym spadku niemieckiej sprzedaży detalicznej w lutym (-1,9% vs prognoza 0,4%; poprzednio -0,4%). Równoważąca się słabość euro i złotego utrzymała kurs EUR/PLN w przedziale od 4,3028 do 4,3220.

Przed nami

Wielki Piątek przyniesie ogłoszenie danych o inflacji w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych.   ● [PL]   Już o godzinie 10:00 GUS poda wstępną wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu. Jego dalszy spadek może ożywić oczekiwania na tegoroczną obniżkę stóp NBP, co byłoby szkodliwe dla złotego (punkty oporu: EUR/PLN 4,3300, USD/PLN 4,0500). Natomiast wyższy CPI mógłby skłonić RPP do utrzymania stóp NBP na dotychczasowym, relatywnie wysokim poziomie, co byłoby korzystny dla naszego pieniądza (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,2700, USD/PLN 3,9500).   ● [USA]   Gracze globalni czekają na publikację amerykańskiego wskaźnika cen bazowych PCE core, który jest miarą inflacji preferowaną przez Bank Rezerwy Federalnej. Jego spadek zwiększy szanse na obniżkę stóp Fed w pierwszej połowie roku, co byłoby negatywne dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0870). Z kolei wzrost byłby argumentem dla członków FOMC za odroczeniem cięć, a dla inwestorów za dalszym zakupem zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0770). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.