Jen za ringiem

 (czwartek, 28-03, 8:50)


 Japoński jen jest najtańszy wobec dolara od 1990 roku.
 Agencja ratingowa S&P zrewidowała w dół swoje prognozy dla Polski dot. wzrostu gospodarczego w tym roku.
 Hiszpania: w marcu inflacja CPI nadspodziewanie wzrosła.
 Strefa euro: w marcu nastroje w gospodarce wg KE są najlepsze od początku roku.
 Kalendarz Eko: dane z USA nt. PKB USA w IV kw. 2023 (finalne) i nowych wniosków o zasiłek oraz amerykańskie indeksy Chicago PMI i Uniwersytetu Michigan. 

Za nami
   ● [JPY]   Wczorajsza sesja walutowa przyniosła spadek wyceny jena, który wobec dolara był najtańszy od 1990 roku (USD/JPY max. 151,973). Inwestorzy wyprzedawali walutę Kraju Kwitnącej Wiśni, gdyż w komunikacie z ubiegłotygodniowego posiedzenia BoJ (zakończonego 1-szą od 2007 roku obniżką stóp BoJ) zabrakło wytycznych wskazujących na dalsze zacieśnianie japońskiej polityki pieniężnej w najbliższym czasie.   ● [PLN]   W obozie przegranych znalazł się również złoty (USD/PLN max. 3,9969), któremu zaszkodziła spadkowa rewizja prognoz PKB Polski w tym roku dokonana przez agencję ratingową Standard & Poor's (z 3,1% do 2,8%).   ● [EUR]   Zwyżce kursu EUR/PLN (max. 4,3214) sprzyjały korzystne dla euro wiadomości o nadspodziewanym wzroście inflacji CPI w Hiszpanii (3,2% w III vs prognoza 3,1%; poprzednio 2,8%), która może zniechęcić polityków ECB do szybszej obniżki stóp w strefie euro. Innym makroekonomicznym atutem wspólnej waluty stała się informacja o najlepszych od początku roku, nastrojach w gospodarce Eurolandu. W marcu indeks przygotowany przez Komisję Europejską na podstawie badań opinii 25 tys. firm ze strefy euro, wzrósł do z 95,5 pkt do 96,3 pkt (wobec oczekiwanych 96,2 pkt).

Przed nami
   
● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko dominują wydarzenia amerykańskie. Wśród nich znajdują się dane nt. wzrostu gospodarczego w IV kw. 2023 (finalne), nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu, aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w rejonie Chicago w marcu oraz nt. aktualnych nastrojów konsumentów.   ● [Scenariusze]   Lepsze wyniki gospodarki USA będą argumentem dla Fed za odroczeniem cięć stóp na drugą połowę roku, co byłoby z korzyścią dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800) oraz ze szkodzą dla jego rywali z G10 oraz z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0500). Natomiast gorsze dane mogą skłonić amerykańskich decydentów monetarnych do szybszej obniżki (maj/czerwiec), co z kolei byłoby negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0900), a więc pozytywne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,9500). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.