Gdy pęka 4,3000

 (środa, 28-02, 8:50)


 USA: w styczniu zamówienia na dobra trwałe spadły najbardziej od kwietnia 2020.
 Narodowy Bank Węgier dokonał 100-punktowej obniżki stóp MNB.
 Rynek: do końca roku Fed obniży stopy o 75 pb.
 Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce strefy euro, zrewidowany PKB USA w IV kw. 2023 oraz wystąpienia publiczne trzech polityków Fed. 

Za nami
We wtorek kurs EUR/PLN na chwilę zameldował się poniżej bariery 4,3000 (min. 4,2978).   ● [€Z]   Naszej walucie sprzyjała informacja o niespodziewanym spadku dynamiki podaży pieniądza w strefie euro (0,1% r/r w I vs prognoza 0,3%; poprzednio 0,2), która może być argumentem dla polityków Europejskiego Banku Centralnego za szybszą obniżką stóp ECB.   ● [USA]   Złotemu pomogła również wiadomość o największym od kwietnia 2020 miesięcznym spadku zamówień na dobra trwałego użytku w USA (-6,1% m/m w I vs prognoza -4,5%; poprzednio: -0,3%), która zaszkodziła dolarowi (EUR/USD max. 1,0866). Dodatkowym obciążeniem dla konkurenta zza oceanu był nieoczekiwany spadek indeksu zaufania amerykańskich konsumentów autorstwa Conference Board (106 pkt w II vs prognoza 114,9 pkt; poprzednio 110,9 pkt). Straty dolara zmniejszyła opinia członkini zarządu Fed Michelle Bowman, która uważa, że zbyt szybkie obniżki stóp mogą skutkować powrotem do podwyżek. Pod wpływem tej wypowiedzi rynek swapów zaczął wyceniać, że do końca roku Fed zetnie stopy tylko o 75 pb.   ● [MNB]   Przeciw dalszej zwyżce złotego przemawiała decyzja Narodowego Banku Węgier, o 100-punktowej obniżce stóp procentowych MNB, która wywołała odpływ kapitału z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).

Przed nami
Dziś na makroekonomicznej agendzie inwestorów znajdują się nowe dane z Eurolandu i z USA oraz wystąpienia publiczne polityków Fed.   ● [€Z]   W pierwszej części dnia poznamy wskaźniki Komisji Europejskiej prognozujące kierunek i tempo rozwoju gospodarczego strefy euro. Analitycy spodziewają się poprawy perspektyw dla unii walutowej, co może sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0900) oraz jego sąsiadom z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500).   ● [USA]   Następnie zainteresowanie inwestorów przeniesie się za Atlantyk. Punktualnie o godzinie 14:30 amerykańska administracja poda zrewidowane dane nt. wzrostu gospodarczego w IV kwartale 2023. W dalszej kolejności głos zabiorą prezesi oddziałów Rezerwy Federalnej z Atlanty (Raphael Bostic), z Bostonu (Susan Collins) oraz z Nowego Jorku (John Williams). Wyższy PKB oraz jastrzębie komentarze (sygnalizujące wysokie stopy Fed przez dłuższy czas) będą faworyzować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800), kosztem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3600, USD/PLN: 4,1000). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.