W celu prawdopodobnie

 (piątek, 8-03, 8:50)


Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian.
Glapiński (NBP): jesteśmy prawdopodobnie w celu inflacyjnym.
USA: w styczniu deficyt handlowy był największy od maja 2023.
Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA. 

Za nami
   ● [ECB]   W czwartek Europejski Bank Centralny odsłonił karty własnej polityki pieniężnej. W swoich najnowszych projekcjach Bank obniżył prognozy dot. tegorocznego poziomu inflacji i wzrostu gospodarczego w Eurolandzie, co zwiększyło oczekiwania inwestorów na czerwcowe cięcie stóp ECB. Bliska perspektywa rozpoczęcia procesu luzowania polityki pieniężnej w strefie euro szkodziła wspólnej walucie oraz sprzyjała złotemu.   ● [USA]   Nasz pieniądz skorzystał także na wiadomości o największym od maja 2023 deficycie handlowym USA w styczniu (-67,4 mld USD vs prognoza -63,3 mld; poprzednio -64,2), która zniechęcała graczy walutowych do zakupów konkurencyjnego dolara. Dodatkowym obciążeniem makroekonomicznym dla zielonej waluty był amerykański raport jobless claims, który pokazał, że w poprzednim tygodniu liczba nowych osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych była wyższa od oczekiwań (217 tys. vs prognoza 215 tys.; poprzednio 217 tys.). Jednak największym ciosem dla amerykańskiej waluty stały się słowa prezesa Fed Jerome’a Powella, że Bank „nie jest daleko” od uzyskania wystarczającej pewności, że inflacja zmierza do 2-procentowego celu.   ● [RPP]   Zyski złotego (EUR/PLN min. 4,2937, USD/PLN 3,9275) przycięła wypowiedź prezesa NBP Adama Glapińskiego, że "jesteśmy prawdopodobnie w celu inflacyjnym", co może być argumentem dla polityków RPP za wznowieniem cyklu obniżek stóp procentowych w Polsce. 

Przed nami
   ● [Raport DP]   Finalnym akordem tego arcyciekawego tygodnia będzie dzisiejsza publikacja październikowego raportu Departamentu Pracy USA. Rynek spodziewa się spadków dynamiki zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (z 353 tys. do 200 tys.) oraz płacy godzinowej (z 4,5% r/r do 4,4%).   ● [Scenariusze]   Materializacja tych prognoz byłaby argumentem dla polityków Banku Rezerwy Federalnej za rozpoczęciem cyklu obniżek stóp Fed w pierwszej połowie roku (maj/czerwiec), co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0960), a jednocześnie korzystne dla jego rywali z koszyków G10 i rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,9000). Z kolei wyższe wyniki dot. NFP i wynagrodzeń mogłyby skłonić członków FOMC do utrzymania wyższych stóp Fed przez dłuższy czas, a inwestorów do odbudowy pozycji w zielonej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0830), kosztem m.in. złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000). Wśród pozostałych wiadomości, które będą zawarte w raporcie Departamentu Pracy USA, warto zwrócić uwagę na stopę bezrobocia. Rynek oczekuje, że pozostanie ona na poziomie z stycznia (tj. 3,7%).   ● [€Z]   Poza tym w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się finalne dane nt. PKB Eurolandu w IV kwartale 2023. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.