Polityka pieniężna na zamówienie

  (piątek, 15-03, 8:50)


Bloomberg: węgierski rząd ponownie rozważy wprowadzenie zmian w prawie ograniczających niezależność MNB.
USA: w lutym inflacja PPI nadspodziewanie wzrosła do najwyższego poziomu od września 2023.
Stournaras (ECB): musimy wkrótce zacząć obniżać stopy, aby dokonać dwóch cięć przed wakacjami.
Kalendarz Eko: krajowa inflacja CPI, bilans płatniczy Polski, produkcja przemysłowa w USA oraz nastroje i oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów (indeks Uniwersytetu Michigan).


Za nami
   [CEE]   W czwartek doszło do przetasowań w koszyku walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Ich beneficjentem stał się forint. Kurs EUR/HUF odbił się od najwyższego poziomu od prawie roku po doniesieniach agencji Bloomberga, że węgierski rząd ponownie rozważy wprowadzenie zmian w prawie dotyczącym rodzimego banku centralnego, które wg MNB podważyłoby jego niezależność. Zakupy HUFa były finansowane m.in. ze sprzedaży złotego (EUR/PLN max. 4,2999, USD/PLN max. 3,9531). Naszej walucie zaszkodził także powrót zainteresowania dolarem.   [USA]   Kurs EUR/USD spadł poniżej granicy 1,09 (min. 1,0873), po informacjach o nadspodziewanym skoku inflacji PPI w lutym do najwyższego poziomu od września 2023 (1,6% r/r vs prognoza 1,1%; poprzednio 1%) oraz o nieoczekiwanym spadku liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (209 tys. vs prognoza 218 tys.; poprzednio 210 tys.).   [ECB]   Jednocześnie obciążeniem dla wspólnej waluty stały się słowa Yannisa Stournarasa z ECB, że Bank musi wkrótce zacząć obniżać stopy procentowe w strefie euro, aby dokonać dwóch cięć przed wakacjami. Spadek popularnego eurodolara limitowała wiadomość o mniejszym od oczekiwań wzroście amerykańskiej sprzedaży detalicznej w lutym (0,6% m/m vs prognoza 0,8%; poprzednio -1,1%). 

Przed nami
   [PL]   Koniec tygodnia przyniesie publikacje danych o inflacji cen konsumentów w Polsce. Jej prognozowany spadek w lutym mógłby zachęcić inwestorów do wznowienia gry na tegoroczne obniżki stóp NBP, co byłoby negatywne dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000). Natomiast wzrost polskiego indeksu CPI zwiększyłby oczekiwania rynku na to, że do końca roku RPP utrzyma stopy NBP na dotychczasowym, relatywnie wysokim poziomie. Byłoby to pozytywne dla PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,9000). Nasz pieniądz liczy także na poprawę bilansu płatniczego Polski w styczniu. Wg prognoz saldo na rachunku bieżącym wzrośnie z -24 mln EUR do 1450 mln EUR.   ● [USA]   Gracze globalni czekają na dane z gospodarki amerykańskiej dot. produkcji przemysłowej oraz nastrojów i oczekiwań inflacyjnych konsumentów (indeks Uniwersytetu Michigan). Wyższe wyniki mogą przywrócić wiarę inwestorów w dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0870), a niższe ją podkopią (punkt oporu EUR/USD: 1,1000).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.