Cenowa odwilż

   (piątek, 1-03, 8:50)


Niemcy: w lutym inflacja CPI nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od czerwca 2021.
 USA: w styczniu inflacja PCE core osiągnęła najniższy poziom od marca 2021.
 Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu w krajach EU i USA, inflacja HICP w Eurolandzie oraz wystąpienia publiczne sześciu polityków Fed. 

Za nami
W czwartek kursy walut reagowały przede wszystkim na informacje dotyczące inflacji oraz sytuacji na rynku pracy w Niemczech i w USA.   ● [DE]   Euro oraz waluty z regionu CEE (EUR/PLN max.  4,3272, USD/PLN max. 3,9999) straciły na wartości po informacji o ponad dwa razy większym, niż zakładano wzroście liczby bezrobotnych u naszych zachodnich sąsiadów w lutym (+11 tys. w lutym wobec oczekiwanych + 5 tys.). Dodatkowym obciążeniem dla wspólnej waluty stała się wiadomość o nadspodziewanym spadku niemieckiej inflacji CPI w lutym do najniższego poziomu od czerwca 2021 (2,5% r/r vs prognoza 2,6%; poprzednio 2,9%), co zwiększyło rynkowe oczekiwania na szybsze obniżki stóp ECB. Taka perspektywa obniżyła kurs EUR/USD do min. 1,0796.   ● [USA]   Zyski dolara przyciął amerykański raport jobless claims, który pokazał, że w poprzednim tygodniu liczba nowych osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych nadspodziewanie wzrosła (do 215 tys. vs prognoza 210 tys.; poprzednio 202 tys.). Zielonej walcie nie pomagała też informacja o zgodnym z oczekiwaniami spadku inflacji PCE core w USA w styczniu (2,8% r/r vs prognoza 2,8%; poprzednio 2,9%).

Przed nami
Nowy miesiąc rozpocznie się standardowo od publikacji wskaźników wyprzedzających koniunktury w przemyśle.   ● [PMI PL]   Już o godzinie 9:00 poznamy wartość indeksu PMI dla tego sektora w Polsce. Jego prognozowany spadek może obniżyć loty złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3600, USD/PLN: 4,1000), a wzrost mógłby go jeszcze uskrzydlić (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,9500).   ● [ISM USA]   Na rynkach globalnych azymut wskaże wskaźnik ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu. Jego oczekiwany wzrost może natchnąć inwestorów do wznowienia zakupów dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0770), a ewentualny spadek zwiększy jego podaż (punkt oporu EUR/USD: 1,0870).   ● [Fed]   Zielona waluta będzie również podążać za narracją polityków amerykańskiego banku centralnego. W kolejności chronologicznej głos zabiorą: członek zarządu Banku Christopher Waller, prezes oddziału Fed w Dallas Lorie Logan, prezes oddziału w Atlancie Raphael Bostic, prezes oddziału w San Francisco Mary Daly, prezes oddziału w Kansas City Jeffrey Schmid oraz członkini zarządu Adriana Kugler.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.