Bardziej w czerwcu niż w kwietniu

(czwartek, 14-03, 8:50)


Strefa euro: w styczniu produkcja przemysłowa nadspodziewanie spadła.
Villeroy (ECB): Bank obniży stopy wiosną, ale bardziej w czerwcu niż w kwietniu.
Wielka Brytania: w styczniu produkcja przemysłowa nieoczekiwanie spadła.
Kalendarz Eko: dane z USA nt. sprzedaży detalicznej, inflacji PPI oraz nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Za nami
Po zdyskontowaniu wtorkowych danych o amerykańskiej inflacji CPI, w środę inwestorzy przeszli w tryb oczekiwania na dzisiejsze wyniki z gospodarki USA, dot. sprzedaży detalicznej, inflacji PPI oraz nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (więcej na ten temat w części Przed nami).   ● [€Z]   Mimo wczorajszej wiadomości o nadspodziewanym spadku produkcji przemysłowej w strefie euro w styczniu (-6,7% r/r vs prognoza -2,9%; poprzednio 0,2%), kurs EUR/USD utrzymał się powyżej granicy 1,0900.   ● [ECB]   Pozycję wspólnej waluty obronił Francois Villeroy z ECB, który powtórzył, że Bank obniży stopy procentowe na wiosnę, ale doprecyzował, że ruch ten jest bardziej prawdopodobny w czerwcu niż w kwietniu. Jednocześnie obciążeniem dla amerykańskiej waluty stały się rosnące ceny ropy. Wartość jej odmiany Brent wzrosła wczoraj ponad 3%, co spowodowane było kolejnymi atakami ukraińskich dronów na rosyjskie rafinerie naftowe. Słabszy dolar sprzyjał walutom rynków wschodzących, w tym złotemu (EUR/PLN min. 4,2811, USD/PLN min. 3,9067).   ● [UK]   Oprócz zielonej waluty, w koszyku G10 tracił funt szterling. Kurs GBP/USD spadł do min. 1,2774, po informacji o niespodziewanym spadku brytyjskiej produkcji przemysłowej w styczniu (-0,2% m/m vs prognoza 0%; poprzednio 0,6%).

Przed nami
   ● [USA]   Dziś nastawmy alarm na godzinę 13:30, kiedy zostaną opublikowane równocześnie bardzo ważne dane z USA nt. sprzedaży detalicznej, cen producentów oraz nt. nowych wniosków o zasiłek.   ● [Scenariusze]   Wyższe wyniki sprzedaży i inflacji PPI oraz niższa liczba bezrobotnych będą argumentem dla FOMC za czerwcową obniżką stóp Fed, co byłyby negatywne dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1000) oraz pozytywne dla jego rywali z G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,9000). Natomiast przeciwny splot informacji makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych, zmniejszy szansę na cięcie Fed w pierwszej połowie roku i umocni zieloną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900). W tym scenariuszu należy się liczyć z osłabieniem złotego i jego przyjaciół spod znaku EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.