Wiosna BIEC

  (czwartek, 29-02, 8:50)


 Wskaźnik wyprzedzający BIEC przewiduje poprawę koniunktury w polskiej gospodarce już 7-my miesiąc z rzędu.
 Cena Bitcoina wzrosła do najwyższego poziomu od listopada 2021.
 Departament Handlu zrewidował w dół dane nt. PKB USA w IV kw. 2023.
 Kalendarz Eko: PKB Polski w IV kw. 2023 (finalny), inflacja w Niemczech (CPI) i w USA (PCE core), wydatki i dochody Amerykanów oraz nowe wnioski o zasiłek w Stanach. 

Za nami
Podczas wczorajszej sesji na rynku walutowym utrzymywał się pro-złotówkowy klimat (EUR/PLN min. 4,2942, USD/PLN min. 3,9710).   ● [WWK]   Popyt na naszą walutę podkręciła wiadomość o wzroście krajowego Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury wg BIEC (z 159,2 pkt w styczniu do 160,8 pkt w lutym), który informuje o przyszłych tendencjach w gospodarce. Był to siódmy miesiąc pozytywnych zmian tego wskaźnika i jeden z najsilniejszych spośród dotychczasowych wzrostów. W raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych napisano, że zawitała „wiosna w gospodarce”.   ● [BTC]   PLN oraz inne ryzykowne aktywa skorzystały także na zwyżce wyceny Bitcoina. Wartość najpopularniejszej krypto-waluty na świecie po raz pierwszy od listopada 2021 przekroczyła poziom 60 tys. USD.   ● [USA]   Jednocześnie konkurencyjnemu dolarowi ciążyła spadkowa rewizja danych nt. PKB USA w IV kwartale 2023 (z 3,3% p.a do 3,2%).   ● [GPW]   Zyski złotego zredukowała korekta spadkowa na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (WIG20: -1,86%). Wśród polskich blue chipów najbardziej straciły akcje Pepco (-6,97%), co było reakcją na informację, że w wyniku ataku phishingowego na Węgrzech spółka utraciła środki pieniężne o wartości około 15,5 mln EUR.

Przed nami
   
● [PCE]   Dziś wszyscy inwestorzy fokusują się na publikacji danych o amerykańskiej inflacji PCE core w styczniu. O najwyższej randze tego indeksu przypomniał ostatnio prezes oddziału Rezerwy Federalnej w Chicago Austan Goolsbee, który powiedział że 2-procentowym celem Fed nie jest CPI, a właśnie wskaźnik PCE.   ● [Scenariusze]   Jego prognozowany spadek może zwiększyć oczekiwania rynku na obniżkę stóp Fed w czerwcu (aktualnie 51% szans wg narzędzia FedWatch), co byłoby negatywne dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0900) oraz pozytywne dla jego konkurentów z G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,9500). Z kolei wyższy wynik byłby argumentem dla członków FOMC za odroczeniem cięć do II połowy roku, a to z kolei byłoby z korzyścią dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800), czyli ze szkodą dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3600, USD/PLN: 4,1000). Poza PCE core w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dane nt. PKB Polski w IV kw. 2023 (finalne), inflacji CPI w Niemczech, wydatków i dochodów Amerykanów oraz nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.